Fortsæt til indhold

Arbejdspladser i Bønnerup skal bevares

Samfund
Af Lasse Dalén, Stokkebro 65, Gjerrild, 8500 Grenaa, kandidat til Norddjurs Kommunalbestyrelse (S):

"Her til aften d. 18. november besøgte næstformand for socialdemokraterne, kulturordfører og formand for Europarådet folketingsmedlem Mogens Jensen Nørre Djurs Hallen i Glesborg. Det var en hyggelig sangaften, men det er det ikke for fiskerne i Bønnerup.

Jeg gjorde det klart og tydeligt på mødet, at socialdemokraterne og folketinget er nødt til at gå ind sagen, således at vi kan bevare fiskeriet og arbejdspladser i Bønnerup. Mogens Jensen vil tage det med til Christenborg og i EU-regi. Det er vigtigt, at vi bliver hørt og at der bliver kæmpet for fiskernes arbejdspladser i Bønnerup. Det er vigtigt, at vi bruger vores netværk aktivt, så det lykkes både at bevare og udvikle arbejdspladser.

Jeg kom først sent ind i valgkampen og var så heldig, at nr. 22 på socialdemokraternes liste var ledig, men i praksis er det antallet af personlige stemmer, der afgør om jeg kommer ind i kommunalbestyrelsen. En stemme på mig er en fortsættelse og udvikling af borgmesterens politiske linje med fokus på vækst i de bæredygtige landsbyer i midten af Norddjurs Kommune."