Claus Wistoft kan man regne med
"Efter at have læst de herrer Peter Moestrup og Jens O. Iversen`s indlæg på syddjurs.lokalavisen.dk har jeg kun eet ord. IMPONERENDE.
Imponerende så meget man kan få blandet sammen i eet indlæg.
Jeg skal ikke forholde mig til et biogasanlægs placering, men som jeg har forstået det, er det et meget stort flertal i byrådet, der har vedtaget placeringen, og ikke Claus Wistofts alene.
Angående personen Claus Wistoft, er jeg meget mere på hjemmebane, da jeg gennem mange år i kraft af mit job har haft fornøjelsen af, at møde og handle med Claus Wistoft.
Claus Wistoft var bestemt ikke til fnidder eller ævl, men bund retfærdig, ordholdende, effektiv, hjælpsom og leverede altid varen.
Handlerne kunne være store, men de behøvedes ikke være skriftlige, da et ord var et ord, og det er vel en af de ting vores land har brug for – politikere der har modet til at stå fast på det, der er aftalt.
Angående "problemet" med, at Claus Wistoft er forretningsmand med mange jern i ilden, og samtidig stiller op til borgmester.
Det kan da ikke være jeres alvor?
Det er da et af de største problemer, vi har i dansk politik, at sammensætningen af byråd og folketing ikke afspejler befolkningens sammensætning, men hælder mere og mere i retning af lønmodtagere, der har fået bevilget orlov på ubestemt tid. Derfor er det da en gave, at en erhvervsmand vil bruge den nødvendige tid for vores kommune.
Syddjurs Kommune kan helt sikkert drives mere effektivt, og I behøves blot at gå ind på Kommunepotientale.dk, så vil I blive overbevist.
Lad os nu få valgt Claus Wistoft som borgmester, og så skal han nok levere varen som altid."