Gid du var i Skanderborg...
Skanderborg topper velfærdsindeks udarbejdet af Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, Syddjurs er nummer 31 og Norddjurs nummer 77
Skanderborg ligger nummer et, Favrskov nummer 3, Syddjurs nummer 31 og Norddjurs nummer 77 i en spritny velfærdsanalyse af kommunerne foretaget af Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
Syddjurs lå placeret som nummer 36 i et sammenligneligt velfærdindeks for 2007 og Norddjurs som nummer 94, så begge Djurslands-kommuner er på fremmarch.
I analysen har Arbejderbevægelsens Erhvervsråd vægtet kommunernes placering i forhold til hinanden på 16 forskellige områder i et samlet velfærdsindeks. Indikatorerne er opdelt i fem hovedområder:
- Uddannelse (Andel med ungdomsuddannelse, andel med erhvervsuddannelse eller videregående og andel studerende)
- Arbejdsmarked (Andel beskæftigede, andel i arbejdsstyrken og løn)
- Sundhed (Hospitalsbesøg, lægebesøg og brug af hjemmehjælp og plejehjem)
- Demografi (Andel fødte, restlevetid ved 60 år, netto tilflytning)
- Indkomst (Disponibel indkomst, andel af fattige, formue ex. pension)
Analysen viser tydeligt og ikke overraskende, at det primært er i Midtjylland og i Nordsjælland, at borgerne i gennemsnit scorer højest på de forskellige indikatorer.
De dårligst placerede kommuner ligger generelt på Vestsjælland og Lolland-Falster, men også i Sønderjylland og i Nordjylland.
Der er anvendt data for 2011, og udviklingen er baseret på perioden 2007 til 2011. Nogle data har ikke været tilgængelige for hele perioden. Oplysninger om borgernes lægebesøg i 2011 er baseret på 2010 data, og oplysninger om benyttelsen af hjemmehjælp i 2007 er baseret på data for 2009, står der at læse noterne.
Læs analysen ved at klikke på:
http://www.ae.dk/files/dokumenter/analyse/ae_borgere-i-midtjylland-og-nordsjaelland-scorer-hojest-paa-velfaerdsindikatorer.pdf