Fortsæt til indhold

FC Djursland leder fortsat efter assistenttræner

Sportschef Jan Thomsen har is i maven efter, at det kiksede i første forsøg med at finde kompagnon til cheftræner Jesper Borup

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

FC Djurslands sportschef Jan Thomsen havde en positiv forventning til, at et muligt emne til posten som assistenttræner for 2. divisionsholdet havde bidt til bollen, men parterne kunne ikke blive enige, da det kom til stykket.
"Jeg vil ikke ind på hvorfor"; siger Jan Thomsen.
Derfor arbejder sportschefen nu videre med at finde en kompagnon til cheftræner Jesper Borup.
"Vi har is i maven og er enige om ikke at panikke. Vi skal finde den rigtige, og så gør det ikke noget, at der går et par uger eller tre", understreger Jan Thomsen.
"Vi har selvfølgelig lavet en liste over mulige emner, og den arbejder vi ud fra", fortæller sportschefen.
"Men det er ikke nemt at finde den rigtige, fordi vi heller ikke har uanede midler at gøre med".

Skal ikke være spillende

Assistentrænerjobbet blev ledigt, da Brian Engelund efter turneringsafslutningen i dette efterår meddelte, at han på grund af sit lederjob på en privatskole ikke havde den fornødne tid til at fortsætte efter julepausen.
Engelund sprang til sammen med Jesper Borup, da FC Djursland skred til at fyre trænerduoen Anders Bjerre og Frederik Thøgersen før de sidste seks runder i efteråret i et forsøg på at bringe ny energi ind i truppen, som på daværende tidspunkt endnu ikke havde vundet en kamp efter oprykningen til 2. division.
Med Engelund og Borup ved roret lykkedets det at vinde en fodboldkamp og bringe pointregnskabet fra 3 til 7 point før de sidste 15 spillerunder i foråret, hvor første opgave bliver mod Svendborg lørdag 29. marts 2014 klokken 15 på Grenaa Stadion.
"Vi har ikke en spillende assistenttræner i tankerne", understreger Jan Thomsen.
"Vi vil have en træner med streg under træner, der kan supplere og arbejde tæt sammen med Jesper Borup. Skal vi have en spillende assistenttræner, skal han være så god, at han er sikker mand på holdkortet, og det vil vi aldrig kunne være sikre på".
FC Djursland starter træningen i det nye år medio januar.
"Vi har ikke fastlagt den præcise dato, men det bliver midt i januar, og vi fastholder at træne tre gange om ugen", siger Jan Thomsen.