Kukke Smart Band på Juuls Bar
Det genopstandne Djursland band spiller op til efterjulefest på værtshuset på Grenaa Havn
Kukke Smart Band spiller en sidste gang inden årsskiftet. Det bliver lørdag 28. december på Juuls Bar på Grenaa Havn.
Det genopstandne band, der havde sin storhedstid i slutningen af 80'erne og starten af 90'erne, har oplevet en revial-bølge uden lige, siden medlemmerne tilbage i 2009 testede, om der var basis for at lade musikken spille igen nu, hvor medlemmerne både var blevet ældre og tungere.
"2013 har været et fantastisk år, hvor vi har spillet Djursland tyndt og haft fornøjelsen af at møde mange glade, spændende og meget forskellige folk fra Djursland, ved at spille i de mindste byer og steder rundt omkring på Djursland, Pindstrup, Gravlev, Glatved, Fjerupgårde og Gjerrild. Alt fra sommerfester, julefrokoster til sølvbryllup," fortæller bassisten Mogens ‘Kukke' Qvist Frandsen, der var med til at føde bandet i sin tid og også lagde (kæle-)navn til.
Han boede i de unge år i præstegården i Marie Magdalene, men har siden bosat sig i Dronningborg ved Randers sammen med sin familie. De øvrige medlemmer af bandet bor også enten på Djursland eller i nærheden.
Husker du...?
Kukke Smart Band spiller kopier af poppen og rockens ikoner fra fire årtier, 60'erne, 70'erne, 80,'erne og 90'erne. For eksempel numre af Elvis, Beatles, Rolling Stones, Danseorkestret, Sanne Salomonsen, Tina Turner, Toto og Bryan Adams, men også disco hits er en del af showet. Bandet elsker at skabe en fest med et fyldt dansegulv og er kendt for at kunne tilpasse lyd og show til det sted, hvor der gives koncert.
Bandet spillede på Midtfyns Festival i 1989 og deltog i "DM i Rock" i 1993 (det år da Dizzy Mizz Lizzy vandt). Udgangspunktet var dog altid Djursland, hvor bandet boede. Bandet har spillet mere end 100 jobs forskellige steder på Djursland.