Fortsæt til indhold

Ni avisbude standset på ulovlige knallerter

Natlig jagt førte til ni bøder på tre timer

Samfund
Tim Panduro

Arbejdsugen startede rigtig bittert for ni avisbude i Hillerød.
Mellem klokken 2.51 og 5.44 mandag gik en politipatrulje nemlig på jagt i Hillerød - med en enkelt afstikker til Allerød. Det førte til at hele ni avisbude i løbet af de tre timer fik bøder for at køre på knallerter, der var ændret, så de kunne køre stærkere end de lovbefalede maksimale 30 kilometer i timen.
"Vi har fået en del henvendelser fra folk, der bliver vækket af knallerter om morgenen, og der har også været skrevet læserbreve om det. De henvendelser har vi gemt, og da vi så fik luft til det, gjorde vi en indsats", siger pressekoordinator Henrik Suhr fra Nordsjællands Politi i Hillerød.
Otte avisbude blev pågrebet på ulovlige knallerter i Hillerød - det var på Jespervej, Frederiksværksgade og Håndværkervænget - mens en enkelt blev pågrebet i Allerød på Frederiksborgvej ved Uglevang.
"De kunne køre mellem 43 og 61 kilometer i timen", siger Henrik Suhr.
"Enten er knallerterne blevet taget ind til nærmere undersøgelser, eller også har avisbudene fået lov til at trække videre med dem efterfølgende."
Avisbudene er mellem 19 og 56 år gamle, og alle de standsede var mænd. I Allerød var det en kvinde på 56 år, der blev standset.
Budene får ny bøder for den ulovlige kørsel. Henrik Suhr kan ikke oplyse, om nogle af dem også har brudt andre bestemmelser i færdselsloven.
"Det er ikke noteret på døgnrapporten om nogle af dem for eksempel har kørt uden hjelm. Men det ville stå der, hvis de havde været påvirkede af alkohol", siger pressekoordinatoren, der afviser, at indsatsen kommer netop nu, fordi politiet har bødekvoter, der skal opfyldes.
"Jeg har regnet med det spørgsmål. Men nej. Det skyldes, at vi har fået henvendelser, og at vi nu havde tid til at tage os af det."