Fortsæt til indhold

700 år mættet med historie

Mægtigt værk om Kalø af Vilfred Friborg Hansen sætter et flot punktum for 700 år jubilæet

Samfund
Af Martin Schultz

Lige siden han kom på denne egn for over 40 år siden har landskabet og ikke mindst Kalø Slotsruin fascineret historikeren Vilfred Friborg Hansen.
Masser af mennesker deler denne fascination og efter et måske lidt tamt 700 års jubilæumsår sætter Vilfred Fribrog Hansen et effektfuldt punktum for jubilæet med en udgivelse, som må blive stående som værket om Kalø.
En spændende bog, hvor man side for side føres op gennem historien. Fra opførelsen af Kaløborgen, da kong Erik Menved bød borgen bygget i 1313 og helt frem til dagens begivenheder med Nationalpark, Kaløspil, veteranbiler på græs, Bardatræf og middelaldermarked.
Det er Danmarkshistorie set gennem Kaløs optik, men også en lokalhistorie med masser af aktører, fortællinger og begivenheder, som berører borgerne i dette område og giver dem en forståelse for hvilket historisk scenarium og enestående landskab de befinder sig i.
”Jeg har ønsket at skrive både en folkelig bog og en bog, som er brugbar som håndbog,” siger Vilfred Friborg Hansen, som håber bogen fremstår som en helhed og bringer læseren både oplyst og oplivet gennem Kaløs 700 års historie.

Frem på sofabordet

Vilfred Friborg Hansen har både som historiker og som politiker og borgmester i det område som omfatter Kalø haft emnet for bogen helt inde på livet gennem godt 40 år.
Det er blevet til masser af artikler og foredrag gennem årene og siden har Vilfred Friborg Hansen brugt godt et år til at sammenskrive og lægge til. Resultatet er 300 sider, rigt illustreret af blandt andet den lokale fotograf Anne Steen, støttet af Nationalpark Mols Bjerge og endelig udgivet af boghandler Niels Trangbæks forlag Boggalleriet.
Landskabet har fascineret ham og Kalø Slotsruin har indfanget ham med sin dragende kraft. Og bogen er blevet et flot værk, som fortjener at ligge fremme på sofabordene rundt i de små hjem i juledagene, som forfatteren selv udtrykte håb om ved udgivelsen.

Fire hovedperioder

Vilfred Friborg Hansen har struktureret Kaløs historie i fire hovedperioder.
Den første periode er som kongeligt slot fra 1313 til 1690.
Den anden periode er under Reventlowerne og familien Leemeier fra 1690 til 1824. I denne periode var slottet for længst opgivet og lå hen som ruin.
Den tredje periode er under den hamburgske og holstenske familie Jenisch fra 1824 til 1946. Da den hamburgske storkøbmand og senator Martin Jenisch købte godset i 1824 er det forfaldent og reelt fallit, men under Jenischerne blev godset til et mønstergods.
Den fjerde er efter 1946, hvor Kalø blev konfiskeret af den danske stat som ”tysk fjendtlig ejendom”. Siden da har Kalø været statsejendom, og siden 1990 hørt under Miljøministeriet, der bestyrer det fra Naturstyrelsens hovedsæde på Fussingø.

Ville privatisere Kalø

Ifølge Vilfred Friborg Hansen er Jenischernes overtagelse af Kalø Gods altafgørende for at vi i dag har et så intakt og autentisk herregårdsmiljø omkring Kalø bevaret og stadig kan bevæge os rundt i pragtfulde landskab. Og for at Kalø for få år siden kunne falde i Nationalpark Mols Bjerges turban som en moden appelsin.
”Jenischerne vogtede nidkært over godsets natur- og kulturværdier. Det lykkedes dem at forpurre alle attentater mod godsets herlighedsværdi, hvad enten det drejede sig om jernbane- eller vejanlæg eller byduvikling,” skriver Vilfred Friborg Hansen.
Et andet spændende afsnit er beskrivelsen af den ophidsede diskussion og politiske strid i 1990 om Kalø privatisering, som blev forpurret i sidste øjeblik.

I stedet for Folk og Liv

Kan man glæde sig over pragtværket om Kalø, må interesserede i den lokale historie og kulturhistorie dog se langt efter årets bind af Folk og Liv, som Vilfred Friborg Hansen genoptog arbejdet med for fire år siden efter sin selvvalgte afgang som borgmester.
Værket om Kalø gør det ud for årets Folk og Liv udgivelse, og boghandler Niels Trangbæk håber, at Vilfred Friborg Hansen efter at have pustet ud efter kraftpræstationen atter vil finde tid og lyst til at indsamle og skrive de helt lokale historier til Folk og Liv serien.
Bogen Kalø – slottet og godset i 700 år er dobbelt så stor som Folk og Liv udgivelserne og overgår dem med stift bind også i udstyr.