Fortsæt til indhold

Digitale dengser fik besøg fra udlandet

En international delegation af kommunaldirektører besøgte de digitale dengser i Gentofte Kommune

Samfund
Af Anders Bruhn Kristensen

Gentofte Kommune har vundet både danske og internationale priser for sin visionære, digitale borgerservice.
Og torsdag eftermiddag viste kommunen sig så frem for en større delegation af udenlandske kommunaldirektører.
De var i Danmark i forbindelse med 100 årsjubilæet for den danske Kommunaldirektørforening, og begejstringen var stor for de digitale frontløbere i Gentofte.
“Vi har hørt om deres imponerende digitalisering og borgerservice og ønskede at få et førstehåndsindtryk af den. Det var en meget imponerende introduktion, og vi ser frem til at holde kontakten ved lige med vores danske kollegaer”, sagde amerikanske Clay Pearson, der er kommunaldirektør i Novi i staten Michigan, efter besøget i Gentofte.

Personlig portal til alt

De mange kommunaldirektører var kommet til Danmark fra USA, Kina og flere europæiske lande for at høre om den digitale selvbetjeningsløsning Genvej.
Det er en portal på Gentofte Kommunes hjemmeside, der samler personlig information mellem borgerne og kommunen.
Den tæller blandt andet dine lån på biblioteket, hvad børnene skal huske at medbringe i daginstitutionen og lave af lektier i skolen, dine oplysninger om skatteforhold, sundhed og eventuelle byggesager og lokalplaner, forklarer Gentofte Kommunes økonomidirektør, Jens Peter Friis:
“Vi har været på forkant i Danmark og er frontløbere på den digitale borgerservice, som vi har vundet en national pris og EU's digitaliseringspris for. Genvej giver borgerne mulighed for at servicere sig selv hele døgnet, og så er der selvfølgelig også et effektiviseringsaspekt”, forklarer økonomidirektøren, der bed mærke i de udenlandske gæsters beundring.
“De var meget imponerede, og vi er meget, meget langt med den digitale borgerservice”, understreger Jens Peter Friis.