Eftertænksomhed i Syddjurs
"Mens hovedaktørerne i Syddjurs i det forløb, der førte til den endelige konstitueringsaftale, slikker sårene og venter på at tage over efter årsskiftet, bliver der naturligvis reflekteret livligt over, hvordan Syddjurs og andre kommuner kan undgå situationer, som dem, der udspillede sig under konstitueringsforhandlingerne.
Det grundlæggende spørgsmål er naturligvis, om man via lovgivning kan og skal tage brodden af det magtspil, der foregår på valgnatten og frem til den endelige konstitueringsdato?
Måske kunne man vende den om og spørge samtlige partier og lister i Syddjurs, om de var godt forberedte på det, der skulle ske, da valgresultatet forelå - godt nok meget sent?
Nuvel, mens den kommende borgmester Claus Wistoft (V), bruger lidt tid i sit lønkammer til at komme sig over, at han brød en aftale på trods af forsikringer om det modsatte, kan samtlige partier og lister allerede nu begynde at kigge fire år frem.
De fleste steder råbes der på et generationsskifte. Enten fordi fødselsdatoen siger sidste salgsdag eller fordi de ledende aktører har givet deres til lokalpolitik.
Fire år er lang tid, men ikke i politik. Derfor er det ikke for tideligt at komme i gang med at snakke strategi og personer, der skal gøres køreklare til valget i 2017.
Et parti som SF er et lysende klart eksempel på, hvordan man lokalpolitisk balancerer på et knivsæg.
Forgrundsfigur Kirstine Bille forlader borgmesterkontoret ved nytårsskiftet, og godt nok er hun både 1. viceborgmester og PUK-udvalgsformand i det ny byråd, men mon ikke andre opgaver kan lokke hende.
SF er ved at falde sammen landspolitisk med mindre end to år til næste folketingsvalg.
Kirstine Bille har prøvet turen som folketingskandidat en gang tidligere i Djurskredsen og fik ved valget i 2007 et flot personligt stemmetal, der ville have givet hende en plads på Christiansborg, hvis ikke SFs opstillingsregler den gang (partiliste) havde sat en stopper for det.
Nu er reglerne imidlertid lavet om, og derfor kunne der sagtens komme et vink fra ledende kredse i partiet om, at Bille skal være parat i Djurskredsen, når valget kommer.
Hvad gør SF i Syddjurs så? Håber på, at stemmemagneten ikke bliver valgt, så de har hende igen som spids ved Kommunalvalget i 2017?
SF er ikke de eneste, der skal en tur i tænkeboksen Det gælder stort set samtlige. Heldigvis trådte en række unge frem på scenen ved dette valg, og et nyt Ungdomsråd har set dagens lys - plus at flere partier er ved at danne ungdomsorganisationer, så det gælder om at holde fast i talenterne.