Reparation af bro sinker trafikken
Fra onsdag renoveres broen på Brødeskovvej i Hammersholt ved Hillerød, så biler og busser må køre en anden vej frem til midt i august
Bilister, der plejer at køre ad Brødeskovvej gennem Hammersholt ved Hillerød, må en tid benytte en alternativ rute.
Det samme gælder skolebussen og buslinje 360 (se eventuelt mere på www.movia.dk).
Banedanmark fornyer nemlig broen, der fører Brødeskovvej over s-togene, fordi den er slidt. Planen er, at renoveringen begynder onsdag den 27. marts og er færdig midt i august.
Derefter forventer Banedanmark, at den kan holde de næste 25 år.
Beskyttelse mod fugt
Renoveringen går ud på at forny den "regnfrakke", som beskytter betonen mod nedsivende fugt. Desuden lægges en ny vejbelægning på, og det gamle rækværk udskiftes med et nyt autoværn, oplyser Banedanmark.
Undervejs bliver det derfor nødvendigt at spærre broen for biltrafik, mens cyklister og fodgængere fortsat kan passere.
Omlægningen for biler og busser vil være markeret med skilte.
S-tog erstattes af busser
Også s-togs-passagerer vil kunne mærke broarbejdet - dog kun i tre weekender i april.
Mellem Birkerød og Hillerød vil togene være indstillet den 5.-7., 12.-14. samt 19.-21. april - fra fredag klokken 20 til mandag morgen klokken 4.55.
I stedet vil togbusser betjene strækningen (se eventuelt mere på www.dsb.dk/trafikinfo og www.rejseplanen.dk).
I en pressemeddelelse beklager Banedanmark på forhånd generne for naboer og trafikanter i området. vbk