Lærerne i Hørsholm har afleveret nøglerne til skolen
Som de første i landet blev lærerne i Hørsholm fredag bedt om at aflevere deres nøgler, før de gik på påskeferie
Lærerne i Hørsholm blev fredag bedt om at aflevere deres nøgler ved døren, da de gik på påskeferie.
"Det er til lærernes bedste, for når de ikke kan komme ind på skolen, kan de jo heller ikke beskyldes for at bryde lockouten," siger fællestillidsmand for Hørsholm i Allerød - Hørsholm Lærerforening, Marianne Lindholdt.
I landsdækkende medier
Den lokale lærerforening er altså indforstået med, at Hørsholm Kommune - i modsætning til andre kommuner i landet - bad lærerne om at aflevere deres nøgler allerede fredag, samtidig med at forældrene i et brev blev orienteret om en lockout. Og det selvom lockouten slet ikke er trådt i kraft endnu, og måske slet ikke gør det.
"Vi er bare på forkant med situationen. Og lærerne kan jo bare få deres nøgler tilbage, når de kommer tilbage efter ferie, hvis der ikke er blevet en lockout," siger Marianne Lindholdt, der derfor er overrasket over, at den tidlige nøgleaflevering i Hørsholm Kommune fredag gik landet rundt i medierne, hvor den skabte en masse polemik og debat.
Tror du ikke, at det er fordi, det kan forstås som om at lærerne i Hørsholm med nøgleafleveringen allerede er blevet lockoutet?
"Nej, det kan jeg overhovedet ikke se. For der er jo bare tale om nogle nøgler, og lærerne har jo stadig adgang til computere, bøger og intranettet," siger den lokale kredstillidsrepræsentant og fortsætter.
"Man skulle da hellere gå op i konsekvenserne af lockouten og det, at børnene nu risikerer at miste deres undervisning."
Mister undervisning
Og undervisning kommer børnene til at gå glip af, hvis der bliver lockout.
Godt nok rammer en eventuel konflikt ikke de tjenestemænd og de ikke overenskomstansatte undervisere, der er på skolerne. Men de må under en lockout ikke overtage undervisningen fra de overenskomstansatte lærere. Og det vil skole-lederne på de lokale skoler sørge for bliver overholdt.
"Vi har en del tjenestemænd her. Men vi er naturligvis kun interesseret i at overholde de spilleregler for lockouten, som er aftalt med kommunen og lærerforeningen,, så det vil vi selvfølgelig sørge for," siger skoleinspektør på Vallerødskolen, Michael Geilager.
Fredag eftermiddag mødtes Danmarks Lærerforening og Kommunernes Landsforening (KL) igen for at prøve at blive enige om en aftale, der kan forhindre en lockout.