Simon Kvamm indviede Erhvervsakademiet
’De Eneste To’ var med, da Erhvervsakademiets nye bygning blev indviet i Viby
'De Eneste To' i form af Peter Sommer og Simon Kvamm spillede numre fra deres kommende album, da Erhvervsakademiets nye bygning på 7.000 kvadratmeter blev indviet i Viby ved Mega Syd.
Huset, der er beklædt med messing, bliver hovedsæde for efteruddannelses- og kursusaktiviteter samt uddannelser inden for digital kommunikation og multimediedesign.
Resten af Erhvervsakademiets uddannelser bliver stadig gennemført på adressen på Sønderhøj, hvor der ikke længere er plads til de mange studerende. Den nye bygning har plads til 600 af slagsen.
“Vi vil med indretningen gerne understøtte et inspirerende uddannelsesmiljø baseret på holdundervisning, dialog, projektarbejde og samarbejde med erhvervslivet. Resultatet er blevet flottere, end jeg havde turdet håbe på. Der er blevet kæmpet hele sommeren for at få huset færdigt til tiden, og vores pedeller har tabt sig fem-syv kilo undervejs i processen,” siger rektor Christian Mathiasen i en pressemeddelelse.
Et hus med lav energi
Den nye bygning er en af byens første, store nulenergihuse. Der er fire niveauer, og det er opført efter 2020-energikravene med blandt andet 900 kvadratmeter solceller på taget.
Et andet sted, hvor energien ikke var lav, var hos de to musikere Peter Sommer og Simon Kvamm.
“Vi har benyttet lejligheden til at øve et par sange fra vores nye album. De er ikke engang færdigindspillede. Det er en god erfaring for os at få vores musik til at leve i dagslys og spille for publikum, uden at der er alkohol indblandet,” lyder det i pressemeddelelsen fra de to kendte musikere.
Peter Sommer er i øvrigt selv uddannet mediekoordinator fra Aarhus Tech, inden uddannelsen kom ind under Erhvervsakademi Aarhus og skiftede navn til multimediedesigner.