Kurt Andreassen kastede lys over Favrskov
Lampen blev strammet en ekstra gang af Kurt Andreasen, inden lyset blev tændt i kommunens nye LED-lygtepæle
Onsdag var blandt andet Kurt Andreasen (formand for teknik- og miljøudvalget), Lars Clement (teknik- og kulturdirektør), borgmester Nils Borring og Bent Mahler (projektkoordinator) fra Favrskov Kommune, samlet i Bøgehaven i Hadsten, for at markere et nyt samarbejde med energiselskabet Elcon.
Den nye aftale går kort og godt ud på, at Elcon nu står for renovering, drift og vedligeholdelse af kommunens belysning.
Tusindvis af LED-lamper
Der er blevet lavet en såkaldt ESCO-aftale (Energy Service Company) som betyder, at Elcon i 2014-16 udskifter cirka halvdelen af de i alt 11.000 eksisterende gadelygter og træmaster, med nye energibesparende LED-armaturer i stål.
Det sker fordi EU fra 2015 vil forbyde pærer med kviksølv i.
”Projektet koster cirka 41 millioner, men det der spares, gives ud,” fortæller Bent Mahler, hvorefter Lars Clement supplerende siger ”Med det vi sparer på energien, så er projektet betalt ud om 15 år og så går overskuddet til kommunen, som så får flere penge til feks. de sociale områder”.
Den nye gadebelysning vil have et ikke blændende og mere naturligt lys, som spredes mere ud i omgivelserne, lyset er energibesparende og vil være tændte i hele lygtetændingstiden, men med natdæmpning i tidsrummet 23.00 og 05.00.
Projektet startede allerede op i juni og Sverigesvej, Norgesvej og Bøgehaven i Hadsten har allerede fået skiftet armaturer.
Hvis du vil vide hvornår der kommer nyt lys i din gade, så kan du finde en plan over projektet på Favrskov kommunes hjemmeside favrskov.dk under – For borgere – Vejen – Gadelys og signalanlæg.
Eller se en oversigt her