Fortsæt til indhold

Leg som en vej til mere bevægelse

Bjedstrup med i partnerskab med landsdækkende projekt, der vil genopdage legen som fysisk aktivitet

Samfund
Af Erland Rasmussen

Hvin, fnis, latter og til tider kåde skrig kunne forleden høres vidt omkring boldbanen ved Bjedstrup Skole og Børnehus.
Det var 130 børn og nogle voksne, der fornøjede sig med gode, gamle sanglege helt uden brug af elektroniske hjælpemidler som iPad, Playstation eller Wii.
Børnene var helt fokuserede på den voksne i midten af rundkredsen, der styrede legen og appellerede til ungernes fantasi ved at fortælle historier og synge for.

Støttet af Nordea Fonden

Den voksne var projektleder Lars Hazelton fra Byens Leg, der er et landsdækkende projekt støttet af Nordea Fonden.
Det udspringer fra Gerlev Idrætshøjskole ved Slagelse og formålet er blandt andet at udbrede kendskabet til gamle lege helt tilbage fra dengang oldemor var ung.
Anledningen til besøget af Byens Leg var fejringen af Børnehusets 20 års fødselsdag. Men der er også en dybere mening bag.
“Bjedstrup Skole og Børnehus er med i et partnerskab med Byens Leg, og det betyder, at vi forpligter os til at være med til at udbrede kendskabet til leg og bevægelse,” forklarer institutionsleder Else Sørensen.
Netop nu er mere bevægelse i børnenes dagligdag aktuelt i kølvandet på skolereformen.
I Bjedstrup Skole og Børnehus har man længe tænkt bevægelse ind i hverdagen, og partnerskabet med Byens Leg skal ses som en videreudvikling.
Partnerskabet indebærer også kurser, og her har seks personer allerede været på skolebænken for at få inspiration.
“Det handler om at få legen ind i hverdagen i institutioner, skole og i børnenes fritid, og vi håber at vore partnerskaber og besøg rundt i landet vil hjælpe med at få budskabet bragt rundt,” siger projektleder Lars Hazelton.
Projektlederen finder det oplagt for skoler at bruge leg og bevægelse i forbindelse med undervisningen.
“Man ved, at det virker positivt på børnenes indlæring,” siger projektleder Lars Hazelton fra Byens Leg.
Foruden partnerskabet i Bjedstrup har Byens leg et tilsvarende med Landsbyordningen Voerladegård.

Projektleder Lars Hazelton med stråhatten ledede sanglegen, da det landsdækkende projekt Byens Leg besøgte Bjedstrup Skole og Børnehus.