Fortsæt til indhold

Ældres mad skal være frisklavet

36 millioner kroner over fire år skal sikre, at alle byens ældre får mad lavet lokalt

Samfund
Christina S. Johansen

Over de næste fire år bliver næseborene og smagsløgene på byens ældre pirret en ekstra tand.
Det er der i hvert fald afsat 36 millioner kroner til på Aarhus Kommunes budget fra 2015-18 - ni millioner hvert år. Pengene skal bruges på at få den varme mad tilbage på plejehjemmene. Den skal altså laves på stederne og ikke komme udefra.
“Det skal dufte af mad, for det pirrer appetitten, og det gør stedet mere hjemligt,” siger Jette Skive, rådmand for Sundhed og Omsorg.
Hun fortæller, at hun har mødt mange både ældre og pårørende, som har ytret dette ønske.

25-30 nye bliver ansat

Rådmanden kan ikke sætte nogen frist på for, hvornår alle ældre på byens 52 plejehjem kan få maden lavet lokalt:
“Men jeg vil gerne love, at der allerede til jul kommer til at dufte af flæskesteg og and alle steder,” siger hun.
De 36 millioner kroner skal gå til driften af de mange køkkener, hvor der skal ansættes omkring 25-30 ekstra ernæringsassistenter for at få tingene til at løbe rundt.
Desuden skal Sundhed og Omsorg finde penge til at opgradere rigtig mange af plejehjemmenes køkkener, så de kan klare den nye opgave.

“Det kan kun blive bedre”

Den fokus, som ældremaden nu får, begejstrer Marianne Clausen, der er formand for beboer- og pårørenderådet på Lokalcenter Trøjborg.
“Det kan kun blive bedre, i forhold til det de får udefra. Det er så elendigt. Smagsløs fars, steg i pålægstynde skiver og mærkelig sovs,” siger hun.