Fortsæt til indhold

Bindegalt, men genialt

Ideerne står i kø når man sætter 107 gymnasiaster til at prøve favntag med iværksætter-verdenens udfordringer

Samfund
Grethe Bo Madsen

Hvad sker der, når man sætter 107 gymnasieelever sammen med seks iværksættere i seks timer? Svaret er: Det sprudler med gode ideer.
Skanderborg Gymnasium lagde for nylig rammer til Innovent 2014. Et forum, hvor iværksættere præsenterer deres produkter og problemstillinger for 3. g elever fra Skanderborg Gymnasium og Skanderborg-Odder Handelsskole i håbet om, at de unge mennesker kan få skarpe ideer og se nye muligheder.

Eleverne ud i virkeligheden

“Vi vil rigtig gerne give vores elever en fornemmelse for iværksætteri og innovation. Samtidig vil vi gerne have den virkelige verden mere ind på skolen og skolens elever mere ud i den virkelige verden. Det er Innovent et godt eksempel på,” fortæller lektor på Skanderborg Gymnasium, Morten Hilligsø Munk.
Han havde tilmeldt eleverne i sin samfundsfagklasse til Innovent i håbet om, at mødet med iværksætterne kunne perspektivere iværksætteri og innovation for de unge.

Kenneth Kejser, den ene af brødrene bag iværksætterfirmaet Mag’n’move, fik gode ideer til markedsføring og udvikling af hjemmeside med retur fra Innovent.

Svær kobling

Og det kunne det - sådan da:
“Ideen er rigtig god, og det er et godt afbræk i forhold til alt det teoretiske stof at møde iværksættere, der står med et konkret produkt og nogle særlige problemstillinger,” fortæller Nicoline Geir Ørskov, Gustav Dalgaard Reetz og Jakob Sabroe fra 3. K på Skanderborg Gymnasium.
Men udbyttet i forhold til deres egne innovative evner, det havde de tre svært ved at få øje på.
“Iværksætterne havde jo været igennem den innovative proces. Nu mangler de hjælp til konkrete problemstillinger. Selvfølgelig giver det noget, at høre dem fortælle, men den opgave, vi selv endte med at få, var ikke særlig inspirerende,” fortæller Gustav.
“Det er nok en svær kobling, for vi kan selvfølgelig godt pege på nogle løsninger af konkrete problemer, og komme med forslag til markedsføring, men der er ikke meget innovation i det,” supplerer Nicoline og Jakob.

Salgsmøder på vej

Anderledes positive var iværksætter-brødrene Kenneth og Kasper Kejser, der sammen har firmaet Mag'n'move. Deres produkt har taget køleskabsmagneter et skridt videre. De har udviklet et inventarsystem baseret på magneter, der er stærke nok til at holde hylder, som en fuldvoksen mand kan sidde på.
“Jeg tror vi kom med noget, de aldrig havde set før. Og samtidig er det den helt typiske iværksætterhistorie: Alt krudtet er brugt på prototype og patent, og nu, hvor vi skal igang med salget, er pengene små,” forklarer Kenneth Kejser.
“Vi havde ikke de helt store forventninger, så vi blev meget overrasket over, hvor dygtige ogkompetentede unge mennesker var.”
Mødet med eleverne blev en saltvandsindsprøjtning for de to magnet-brødre:
“Vi er håndværkere og ikke de skarpeste til markedsføring og computere. Vi fik nogle rigtig gode bud på, hvordan vi kan udvikle vores hjemmeside og markedsføre vores produkt. Men det bedste er, at de unge faktisk åbnede dørene for os til tre-fire potentielle kunder,” konstaterer Kasper Kejser.