Fortsæt til indhold

Britney Spears og Change sørgede for fuldt hus i Forum

Change i Kongensgade var med til Britney fest i Forum. Det var avisen også

Samfund
Af erhvervspraktikant Maja-Louise H. Dreier

Torsdag aften klokken 19.00 blev dørene åbnet i Forum, og folk strømmede ind. Eller rettere sagt kvinderne strømmede ind, for det var bestemt ikke mænd, man så flest af. Det var der en særlig grund til.
Det var nemlig lanceringen af Britney Spears' nye lingeri kollektion også kaldt ‘'The Intimate Britney Spears'', der blev præsenteret. Lingeri kollektionen er lavet i samarbejde med det danske mærke Change, som man blandt andet finder i Kongensgade i Esbjerg.
Under modeshowet optrådte Joey Moe, Ida Corr og en special surprise, som viste sig at være ingen ringere end Christopher, hvilket var et hit blandt publikum. Især de unge piger.
Showet var et brag af en fest, hvor både modeller, dansere og sangere var på catwalken på samme tid.
Christiane Schaumburg-Müller var vært og interviewede i slutningen af showet Britney Spears selv. Den amerikanske stjerne blev blandt andet spurgt om, hvilken målgruppe af kvinder kollektionen henvender sig til, og hun svarede begejstret:
“Kollektionen er til alle kvinder!”
Det blev taget godt imod af publikum, der hujede og klappede gennem hele showet.

Dagen efter showet i Forum blev lingeri kollektionen præsenteret i Esbjerg. Her får en lokal Britney Spears fan æren af at klippe den røde snor i Change Esbjerg.
Change i Kongensgade havde gjort en del ud af lanceringen.