Fortsæt til indhold

Spis soldatermad med egen ske

Efterårsferie om mad og krig på Dansk Landbrugsmuseum

Samfund
Anette Bonde

På Dansk Landbrugsmuseum Gl. Estrup kan man i efterårsferien smage mad som den, soldaterne i krigen i 1864 fik som feltration i skyttegravene. Ifølge museumsformidler Karen Schacht står menuen på ærter med flæsk. Et andet sted i museet kan man lave en ske af horn, og den kan så passende prøves af på feltrationen.
Museet har for tiden en særudstilling om krigen i 1964, ”Uden Øl og Mad er Helten ingen Ting”, og aktiviteterne i efterårsferien knytter sig til den. I udstillingen kan man gennem dagbogscitater, breve og beretninger få et indtryk af menneskene indeni uniformerne. Man kan læse om personlige oplevelser, og der fortælles om kosten, brændevinen, om udeblevne forsyninger, om overlevelse på ærter, flæsk og beskøjter og en lille humpel brød i brødposen.
I museets historiske værksteder kan man som nævnt lave en ske i horn, prøve en soldaterkasket, tage en 1864-selfie, gå på jagt i udstillingen efter spørgsmål og meget mere.