Fortsæt til indhold

Ingen venstresving på Christian X’s Vej

Strækningen mellem Sletvej og Tranbjerg bliver udvidet, og Aarhus Kommune prøver at undgå at genere naboerne

Samfund
Af Jannik Schiermer Poulsen

Aarhus Kommune arbejder på en løsning, hvor man ved at flytte en bom måske kan tilgodese (næsten) alle parter i et af sydbyens trafikale knudepunkter.
Christian X's Vej er en af byens største tilkørselsveje fra syd, og strækningen mellem Tranbjerg og Sletvej har længe været årsag til hovedpine for pendlerne, der oplevet køer og trafikpropper.
Nu har Aarhus Kommune begyndt udvidelsen af vejen, så der kommer to spor i nordgående retning.
Det giver til gengæld naboerne til strækningen endnu større hovedpine, end den tunge trafik i forvejen gør.
For udover at udvide med et ekstra spor, bliver der også anlagt en midterhelle, som bilerne ikke kan køre over.
Derfor bliver det også kun muligt at komme til og fra husene via det sydgående spor, hvilket kommer til at betyde en del bøvl for beboerne, der fremover må indstille sig på ensretning.

Naboerne fanget

Ivan Gudmundsen og Susanne Person har boet i Slet i 35 år.
I den periode er trafikken på Christian X's Vej eksploderet.
Ifølge en optælling fra sidste år kørte der i gennemsnit 15.100 biler forbi deres vinduer. I døgnet.
Efter Ivans udsagn er husene i Slet nærmest blevet usælgelige, da de færreste købere drømmer om at slå ned i tung trafik.
Til trods for dette virker Ivan egentlig ikke utilfreds.
“Vi er egentlig meget positivt stemt overfor at udvide Christian X's Vej, for vi kan jo dagligt se, hvor meget trafik, der er på vejen. Men det er ikke optimalt, at vi skal hele vejen til Tranbjerg og vende, når vi skal mod Aarhus. Slet ikke når min hjertesyge svigerfar bor på adressen,” forklarer Ivan Gudmundsen.
De første par huse fra krydset ved Sletvej får mulighed for at kunne komme mod Aarhus ved at gøre et hurtigt højresving ned af en privat grusvej, så de kan ramme Sletvej.
Den mulighed får de huse, der ligger på den anden side af grusvejen ikke.

Selv på en tirsdag formiddag er trafikken tung udenfor Ivan Gudmundsens dør. Ivan håber på at kunne komme til og fra sit hus via Sletvej fremover

Arbejder på løsning

Hos Aarhus Kommune er man godt klar over, at dét, der er en nem løsning for trafikken, er en stor streg i regningen for naboerne.
Nu forsøger man at finde en løsning for de klemte naboer.
“Vi har arbejdet på at få flyttet bommen på Ellemosevej tættere på Christian X's Vej, og Materielgården får en ny udgang med tidsbegrænset udkørsel udenfor myldretiden,” fortæller Anne Vinter, der er ingeniør og tovholder på udvidelsen af Christian X's Vej.
Ved at flytte bommen tættere på Christian X's Vej giver man beboerne mulighed for at bruge den lidt mere nådigt trafikerede Sletvej som adgang.
Materielgården beholder også sin nuværende ind- og udkørsel, for maskinerne er for store og tunge til trafikken på Sletvej.
Materielgården huser blandt andet byens saltlager, så det er for store køretøjer at sende via Sletvej.
Derfor får de udkørsel ud til Christian X's Vej, hvor de får mulighed for venstresving i tidspunkter udenfor spidsbelastningen.
“Det er en løsning, vi håber og tror på,” slutter Anne Vinter.