Fortsæt til indhold

Årets første student vil gerne være hjernekirurg

Samfund
Kim S. Andersen

De tre tekniske gymnasier på AARHUS TECH kunne i forleden sende årets første glade studenter ud i den danske sommer. Som altid var der nervøsitet at spore på gangene og forventningsfulde forældre og kærester uden for eksamensdøren – en tilstand som snart blev afløst af store smil, kys og kram og champagne.
Shamis Ali blev forleden årets første student på Teknisk Gymnasium Christiansbjerg. Uden for lokalet ventede familien med stolte smil, blomster og hue. Hendes sidste eksamen var i Studieområdet, hvor hun som sædvanligt fik et 12-tal, og hun slutter med et gennemsnit på cirka 11,5. Shamis skal efter sommerferien læse medicin. Hun har søgt i hele landet, men håber på at komme ind i Aarhus. Drømmen er at blive hjernekirurg.
Huen skal fejres sammen med familien – ikke blot i dag, men hele ugen op til ramadanen på fredag, og der skal også være plads til en shoppingtur i København. Shamis er glad for at have valgt teknisk gymnasium som den første i familien, som ellers har taget STX. Men efter hendes mening giver HTX de bedste forudsætninger for at læse videre.
Et helt andet sted i Aarhus - på Teknisk Gymnasium Århus Midtby - hed de tre første studenter Noemi Wulfsberg, Lars R. Rasmussen og Morten Gustav Nielsen. Selvom der er en vis afstand mellem de to gymnasier, er glæden og lettelsen totalt identisk. En af de første gratulanter var studierektor Jens Tønning, som i dagens anledning havde medbragt både champagne og kransekage. Traditionen tro fik de første studenter lov til at hejse Dannebrog over Midtbyskolen.
Fra byens tredje tekniske gymnasium – Teknisk Gymnasium Viby – var Judith Feldballe Mogensen, Frederik Witt og Kian Hasel de første studenter.

De første tre studenter fra Teknisk Gymnasium Århus Midtby – Noemi Wulfsberg, Lars R. Rasmussen og Morten Gustav Nielsen.
Noemi Wulfsberg – første student fra Teknisk Gymnasium Århus Midtby.