Fortsæt til indhold

Viby vild med videnskab

Samfund
Camilla Olesen

Viby Gymnasium har igen i år været med i Dansk Naturvidenskabsfestival.
Her underholdt 1.G-eleverne 8. klasses-elever fra det sydlige Aarhus med forskellige forsøg.
“For mig var naturvideskabsfestivalen et stort hit, fordi jeg fandt ud af, at det at lære fra sig er en anderledes måde selv at lære på,”siger Isabella Riordan fra 1.Y på Viby Gymnasium i en mail til Lokalavisen.
Fra Rundhøjskolen var fysik- og kemilærer Finn Rasmussen også begejstret for dagen, da han mener, at det giver en bred og effektiv inspiration til den videre undervisning i 8. og 9. klasse.
“Vi vil med vores lokale arrangement vise, at vi er vilde med naturvidenskab. Ikke kun fordi der er en uddannelsespolitisk målsætning, der siger, at der er brug for flere unge med naturvidenskabelig interesse, men også fordi det er fedt at få lov til at fordybe sig og begejstre andre med sin interesse,”siger projektleder Marianne Dahlerup Poulsen fra Viby Gymnasium i mailen til Lokalavisen.

1.G-erne på Viby Gymnasium lavede show foran de mange fremmødte folkeskoleelever under Dansk Naturvidenskabsfestival.
Under Dansk Naturvidenskabsfestival blev der lavet forskellige forsøg, som eleverne morede sig med.