Fortsæt til indhold

Blågrønne alger er ikke længere et problem

Skanderborg Kommune afblæser alge-alarm, så der igen kan bades i Knudsø i Ry

Samfund
Af Jonas Wrede Hansen

Nu skal badetøjet findes frem. Det er nemlig igen muligt at bade i Knudsø ved Ry. For over en uge siden kunne man ellers her på Lokalavisen læse, at Skanderborg Kommune advarede mod alger i Knudsø i Ry. Situationen var blevet så alvorlig, at det ikke længere var en god idé at hoppe i vandet. Den situation har nu ændret sig til, at der ikke længere er en høj koncentration af alger.
"Jeg har været ved søerne i Skanderborg Kommune. Der er selvfølgelig alger, men det er ikke så alvorligt længere. Vandet er varmt, og der er en sigtbarhed på over en meter, så det er noget lækkert badevand," fortæller Peter Fribo fra Natur og Miljø i Skanderborg Kommune.
Skanderborg Kommune opfordrer dog stadig folk til at holde øje med de advarselstavler ved kommunens søer, som fortæller, hvordan den nuværende situation er.