Erhvervssektionen klar til udrykning
I ”Erhvervsvenlighed” er Favrskov hoppet fra nr. 4 til nr. 7. Alligevel er tilfredsheden med kommunen stor
Da Dansk Industri forleden udgav sin hitliste over de kommuner, som erhvervslivet synes bedst om, var Favrskov faldet fra en plads som den fjerde bedste sidste år til nummer syv i år.
De syv skal ses i forhold til de 96 kommuner, der er på listen, så selv om det er gået den forkerte vej, er resultatet stadig flot.
Et af de punkter, hvor der er fremgang, er information og dialog med kommunen. Et spring fra en 14.-plads til en 11.-plads.
Et punkt, der er blevet arbejdet målrettet på. Ikke mindst i den afdeling, der tager sig af byggesager.
Èn indgang
”Vi har lavet det sådan, at henvendelser om byggesager går til én person og et navn, som så koordinerer vores kontakt til ansøgeren,” fortæller afdelingsleder Mogens Kjeldsen fra Favrskov Kommunes byggesagsafdeling og uddyber, at afdelingen arbejdet meget helhedsorienteret.
Det betyder, at hvis andre afdelinger skal ind over, så laver man et team på tværs. I tilfælde af besøg hos ansøgerne kan team-deltagerne klare spørgsmål af mange slags, fordi de kender hver sit område.
”En sag starter typisk med en mail eller en opringning. Ofte vil vi tage ud og se på, hvad ønskerne er. En forhåndsdialog. Vi kan så fortælle, hvad man skal passe på. Giver det trafikproblemer? I konflikt med lokalplaner? Vi prøver at være smidige og komme med en ramme, som opfylder de mere end 22 love, der gælder,” fortæller Mogens Kjeldsen og fortsætter:
”Hvis vi kan se, at noget ikke umiddelbart kan gennemføres, så prøver vi at anvise andre udveje.”
Næste trin, når det drejer sig om erhvervsbyggeri, vil normalt være, at en rådgiver for virksomheden sender en ansøgning, der ligger inden den anviste ramme.
Tiltrække nye virksomheder
”Hvis det drejer sig om virksomheder, der vil etablere sig, er vi straks klar med en task-force på tre mand. Vi anviser muligheder for placeringer. Vi prøver at få det hele til at spille. Ikke hver gang lykkes det at få virksomheden til Favrskov, men de er som oftest glade for vores engagement,” siger afdelingslederen.
Flere bygger til
Der kommer i gennemsnit to ansøgninger om dagen om erhvervsbyggeri. Det er i øjeblikket tre byggesagsbehandlere til at tage sig af de i alt ca. 50 verserende erhvervsbyggesager og de øvrige ansøgninger om byggeri.
Hovedparten af byggeansøgninger er fra private. Her er sjældent rådgivere med, så de kommunale medarbejdere skal bruge mere tid på at forklare om lovgivning og lokalplaner.
”Det ser ud til, at den økonomiske situation, hvor man ikke kan sælge sit hus, bevirker, at mange i stedet beslutter sig for at bygge til det eksisterende. Det giver mange sager på vores bord,” fortæller Mogens Kjeldsen.
Afdelingen har også nogle mere trælse sager. ”Nabostridigheder” er også en del af arbejdet. ”Vi kommer ikke og mægler, men fortæller, hvad hvem har ret til.”