Lokal biavler til Halloween i Tivoli
Honningmageren Anthony Lee fra HELT Honey i Hårby ved Skanderborg viser produkterne fra hans lille iværksættervirksomhed frem i Tivoli i København.
Det sker i forbindelse med havens store Halloween-arrangement, der sidste år blev besøgt af mere end 400.000 mennesker.
I Tivoli har Anthony Lee sammen med en række andre udvalgte virksomheder en handelsbod med sine specialprodukter fra 10. oktober til 2. november.
Anthony Lee er blevet bemærket for sin honning, der er produceret på gammeldags maner og tilsat forskellige smagsretninger som eksempelvis lakrids, mynte eller ingefær.
Anthony Lee, som arbejder hårdt på at få sine produkter ind i butikker over hele landet, ser fremstødet i Tivoli som et godt udstillingsvindue.
Anthony Lee er englænder og uddannet som arkæolog.
Læs historien om hans vej fra England til Danmark i næste udgave af Lokalavisen.