Billeder, musik og lyrik af børn i samme udstilling
Værker af børn fra Norddjurs kommer hele Østjylland rundt
Børnekulturprojektet 'Kunsten at forske' tager i efteråret på turné med en udstilling med udvalgte billeder, lyrik og musik. Børn og unge fra Grenaa og Kulturskolen Norddjurs har bidraget.
Projektet startede med børnehavebørn, der på seks forsknings- og formidlingsinstitutioner i Østjylland, blandt andet Kattegatcentret, malede billeder.
Disse gav efterfølgende inspiration til folkeskoleelevers lyrik og musikskoleelevers kompositioner.
Multikunstforestilling
Udstillingen kan ses i Pavillonen i Grenaa fra mandag 20. oktober og en uge frem.
Den er samtidig en optakt til den multikunstforestilling, der er projektets slutmål. Cirka 100 musik- og kulturskoleelever fra blandt andet Kulturskolen Norddjurs medvirker sammen med to professionelle sangere fra Den Jyske Opera.
Forestillingen er lavet og instrueret af to medlemmer af kunstnergruppen Culturesheart og lærere fra seks musik- og kulturskoler.
Børnebogsforfatter Glenn Ringtved skriver introhistorien til forestillingen, der har premiere i Spektrum i Odder 17. januar 2015.