Fortsæt til indhold

Musikalske topnavne til Nørager i denne uge

En lang række musikalske topnavne er på vej til Nørager

Samfund
Anette Bonde

To dage i træk, fredag 24. oktober og lørdag 25. oktober, er der en god grund til at komme til Nørager, i hvert fald hvis man er glad for musik. Fredag spiller countrystjernen Wenche Hartmann i forsamlingshuset, og om lørdagen er der fabriksrock på L-tek med store navne som Emilie De Forest, Julie Berthelsen, Sko og Torp, Anna David og All Stars de Luxe.
Arrangementet med Wenche Hartmann er i regi af “liv i forsamlingshusene”, og det er virksomheden L-tec selv, der står for Fabriksrock.

Stig Rossen til foråret

Grethe Yde, formand for Nørager Beboerforening, fortæller, at byens foreninger også er klar med et stort musikarrangement til foråret. Det er Stig Rossen, der kommer og synger i Nørager kirke fredag 27. marts. Bag arrangementet står Nørager Beboerforening, Nørager Boldklub og Nørager menighedsråd. Billetterne bliver sat til salg 23. januar.
Nøragers foreninger har tidligere sluttet sig sammen om at trække store musiknavne til byen. Anne Mette Elten fra PS12 har været omkring, og tidligere i år fyldtes Nørager Kirke til en koncert med Anne Linnet. Arrangørerne kunne bagefter notere et lille overskud. Ifølge Grethe Yde skyldes det for en del, at mange hænder byder sig hjælpende til, når der er nogle aktiviteter i byen.

Countrysanger Wenche Hartmann spiller i Nørager Forsamlingshus fredag 24. oktober.

“Nørager kan alting”

Netop byens appetit på aktiviteter og den fælles opbakning giver meget positiv omtale. Grethe Yde hører ofte nævnt, at Nørager kan alting, fordi man står sammen.
“Det er jo nok også grunden til, at vi blev årets Landsby i 2013.”
Hvis publikum får lyst til en overnatning i Nørager mellem de to musikarrangementer, kan de prøve at høre, om der er plads på byens vandrerhjem.
“Hvis der selvfølgelig er ledigt. Det er også blevet rigtig populær, så det er meget udlejet.”