Fortsæt til indhold

Gazellevirksomhed fra Solrød vil satse lokalt

IT-konsulenthuset Genia flytter til Solrød for at satse på de lokale kunder. Indehaveren Kristian Hansen, der grundlagde Genia for syv år siden, bor selv i Solrød, og nu rykker han hele forretningen til byen fra Brøndby.

Samfund
Arkiv

IT - Først satsede vi med kontor i Brøndby på hovedstadsområdet, for at skabe os en kundebase. Der er trods alt flere virksomheder i nærheden af København.
Men nu har vi fået flere faste, større kunder på Sydkysten, og mener derfor at have fundamentet og være parate til at satse mere på dette lokalområde, fortæller Kristian Hansen og uddyber:
- Vi tror på udviklingen langs Sydkysten. Mange it-konsulenthuse placerer sig i hovedstadsområdet, men vi tror på, at mange virksomheder der er beliggende lidt længere ude, ønsker at have deres IT samarbejdspartner tættere på sig.
Virksomhedens fire konsulenter rykker derfor 1. november ind på en gård på Nordmarksvej, lige uden for Solrød landsby.

Gazelle-virksomhed på vej frem

Børsen har netop udnævnt Genia til en såkaldt gazelle-virksomhed, der gives til virksomheder, der over en fireårig periode har fordoblet omsætningen eller indtjeningen, og det er selvfølgelig noget, der vækker stor begejstring hos indehaveren:
- At få Gazellen er selvfølgelig et kæmpe skulderklap. Det betyder at vi har etableret os, og at nogen har fået øjnene op for vores arbejde. Det er det arbejde vi nu gerne vil fortsætte i højere grad i lokalområdet.
Jeg håber da, at lokalinteresse fra områdets virksomheder kan bidrage til, at vi kan vokse yderligere. Det er i hvert fald målet, understreger Kristian Hansen.
Genia har specialiseret sig i at tilbyde totalløsninger til små og mellemstore virksomheder. Det betyder, at virksomheden kan tage sig af alt fra indkøb af hardware og opkobling af netværk til hosting og alt inden for daglig support.
Kort sagt, sigtes der efter at Genias kunder ikke selv skal tænke i it, men at det bare fungerer i dagligdagen.
sl