Første spadestik taget af 25
Helt symbolsk var det brugerne af HIC, der i fællesskab førte spaden i fredags
En ikke helt almindelig spade havde man til Hal D-spadestikket fået lavet hos VOKA i Anbæk. I løbet af en uge. Samme firma lavede i 1990, hvor smedens have skulle indvies, en saks, der nok holdt sine to meter i længde.
Med mere end 22 bag spaderne, var det rekord.
Centerleder Henrik Larson kredsede meget om ordet ”vi” i sin tale. Har takkede for den store opbakning, halbyggeriet havde fået hele vejen rundt i lokalsamfundet. ”Det har VI bygget op,” sagde Larson.
Han var naturligvis glad for, at kommunen var kommet med 8 millioner, så HCK skulle ”kun” finde 9 millioner selv. Heldigvis havde VI sparet lidt op på kistebunden, så sagen skulle være i orden.
Borgmester Nils Borring hæftede sig ved, at den kløft, der er mellem svømmehallen og hallerne nu forsvinder. Det fandt han helt oplagt, ikke mindst fordi man for nogle år siden fusionerede de to foretagender. ”Det var en klog beslutning,” sagde borgmesteren.
Han nævnte også det store benarbejde, der var lavet for at få tingene igennem. ”Der har endda været bannere oppe på bedste slumstormervis.”
Han understregede, at Hammel var et godt eksempel for andre haller i kommunen hvad angår selveje.
En opfølgning til Henrik Larsons konsekvente brug af VI: ”I byrådet har VI i enighed vedtaget de 8 millioner, og med snart fem haller på samme matrikel står Hammel som den stærkeste sportsby.”