Fortsæt til indhold

Godt klædt på til toppost

Torben Frølich afløser Frank E. Andersen som direktør for Fritid, Kultur og Unge

Samfund
Af Mikael Østergaard

Torben Frølich bliver 1. januar direktør for Fritid, Kultur og Unge i Gentofte Kommune. Han er 55 år, bor i Emdrup, er gift og har to voksne sønner.
"Det er en fantastisk udfordring at skulle være med til at videreudvikle det mangfoldige fritids- og kulturliv, der allerede er i Gentofte. Når ungeområdet samtidig skal integreres i en samlet enhed, der skal gøre det endnu mere attraktivt at være ung i Gentofte, er der tale om et ønskejob for mig", siger Torben Frølich.
Torben Frølich har siden 2003 været direktør i Lokale og Anlægsfonden, der udvikler, støtter og rådgiver om byggeri inden for idræt, kultur og fritid. Han har desuden en fortid som programchef for DR2 og har en Master i Public Administration. Han er uddannet journalist og har besiddet adskillige tillidshverv i kulturverdenen.
"Torben er visionær, kompetent, idérig og kan skabe resultater via samarbejde. Kombineret med en alsidig baggrund, stor indsigt og betydelig ledelseserfaring bliver han et stærkt kort i den fortsatte fornyelse og udvikling af Gentofte Kommunes fritids-, kultur- og ungetilbud", lyder skudsmålet fra Frank E. Andersen, der sad på posten, indtil han i august blev kommunaldirektør i Gentofte Kommune.