Nyreligøs røgforbud og kunstpauser de forkerte steder
Sidste uges byrådsmøde var et kort et af slagsen, selvom kommunens røgforbud i 2016 fik flere politikere til at fyre lidt røg af.
“En kortvarig smitsom nyreligiøs vækkelse, og ondt i ørerne, gjorde desværre, at jeg nikkede til forslaget i udvalget – men jeg er kommet på bedre tanker," kom det blandt andet fra den åbenbart førhen så 'åbentlyst' nyreligøse Lars Storgaard (K), der som den eneste stemte imod rygeforbuddet. Samme Lars Storgaard er i øvrigt oldermand i Ulstrup Whisky og Øl Laug og var det også før rygeforbuddet kom på banen.
Pauser på rette steder kan undertiden understrege en pointe, men mon ikke Nils Borring ville have ønsket en lidt anderledes pointet på denne sætning sagt i byrådet.
"Lad os få noget kvalitet. .. (Pause, rømmen og hævet stemme)... Yderligere kvalitet ind i skolereformen," lød det fra Nils Borring (S) om det gode ved et udvalg der skal kigge på ideer og muligheder for at udvikle skolereformen i Favrskov.
Han leverede også aftenens hurtigste og sværeste sætning som en opfølgning på svære ord: BlåGlatGadePlakat, da formand for Social- og Sundhedsudvalget, Lone Glarbo (V) flere gange havde udtalt Oligofrenipsykiatriområdet fejlfrit under sin fremlæggelse af en sag der handlede om at borgere, der både er udviklingshæmmede og har en psyskisk sygdom (oligofrenipsykiatriområdet) skal have adgang til en medarbejder der kender til deres problemer.