Tre finalister i finalen - Isabella er den ene
Isabella Vahle, Nimtofte, overhalede et stort felt af unge sangtalenter og står nu i finalen i Voice Junior lørdag aften
Da 12-årige Isabella Vahle, Nimtofte, i juni meldte sig til TV2's Voice Junior, havde hun ingen anelse om alle de oplevelser, det ville føre med sig. Hendes sangtalent førte hende nemlig helt frem til finalen lørdag i denne uge.
“Det har været som et eventyr. En fed oplevelse.”
Isabella har mødt en masse andre junior-sangere, hvoraf mange er blevet til gode venner, musikerne Wafande, Joey Moe og Oh Land og alle gode kræfter bagved kameraerne, hun har fået sangtræning, er blevet stylet og har øvet koreo-grafi og har haft masser af ture til København sammen med sin familie og dage med øvning og optagelser i studiet.
Finalen sendes lørdag 22. november på TV2 klokken 20 - 21.15. Den af de tre finalister, der får flest SMS-stemmer, vinder Voice Junior.
Valgte Wafande
Ved tilmeldingen i juni skulle deltagerne samtidig lægge en sang-video på You Tube. Meget hurtigt kom der svar til Isabella, at hun var gået videre til en miniworkshop.
Den foregik i august med sang og filmoptagelser. Deltagerne skulle også medbringe to sæt tøj, og hvis de gik videre til Blind Date fik de at vide, hvilket af sættene, der var bedst på tv.
Lidt senere i august var der Blind Audition, hvor de tre mentorer Wafande, Oh Land og Joey Moe skulle sætte deres team. Isabella sang Adeles “Turning tables” så overbevisende, at både Joey Moe og Wafande valgte hende.
“Jeg var ellers meget nervøs. Jeg er jo vant til at have mit klaver at gemme mig bag.”
Nu var så op til hende at vælge, hvem af dem, hun ville have som mentor.
“Jeg valgte Wafande. Han er god til at vælge sange, der passer til dem, der synger.”
Herefter fulgte optagelser til battle-runden, kvartfinalen, semifinalen og så finalen lørdag i denne uge. Ind imellem har Isabella også været i København for at øve. Alene i sidste uge var hun af sted tirsdag for sammen med de to andre finalister at optage interviews, der sendes fredag i “Vild med Dans”-pausen. I fredags øvede hun både solo og sammen med Wafande den sang, de skal synge sammen, og så var der også styling og koreografi. Søndag var hun af sted for at øve fællessang sammen med alle de deltagere, der var med i battle-runden.
Glad for Wafande
“Wafande er virkelig, virkelig sjov. Han laver fis med os og hygger med os, endda mere end man ser på tv”.
At Isabella valgte Wafande, kom faktisk til at betyde ekstra konkurrence. Han valgte nemlig at have ti sangere i sit team, hvor der bare var ni i de to andre teams. Da Isabella kom til battlerunden, var konkurrencen hårdere her, idet hun skulle battle med tre andre, hvor der i de andre bare var tre i alt. Alligevel står hun nu i finalen og har selvfølgelig også fået masser af ros undervejs.
“Du sang bare åndssvagt ... (pause) ... godt!”, lød kommentaren for eksempel fra Oh Land én af gangene. Wafande sagde ved Blind Audition, at Isabella efter hans mening er tæt på at være en af de bedste deltagere nogensinde.
To parallelle verdener
Indtil nu har det været svært at balancere mellem de to verdener: dagligdag og tv-verdenen. Kun de allernærmeste måtte få at vide, hvordan det gik og hvor langt hun kom. Hendes familie måtte selvfølgelig heller ikke røbe noget.
“Det var svært, når man blev spurgt. Man skulle lige tænker efter: nu har den udsendelse været, så nu må jeg fortælle det. Men noget andet måtte jo først fortælles efter næste lørdag”, forklarer storesøster Emilie.
“Det var ligesom to virkeligheder, så det er rart nu, hvor alle ved det hele”, smiler Isabella.
Hun må dog ikke røbe, hvad hun skal synge til finalen. Men hun kan fortælle, at om søndagen er alle deltagere fra Blind date inviteret i Tivoli.
“Det er en god måde at få sagt ordentligt farvel på til alle.”