Fnatmider skyld i hjemsendelse af 182 elever
De unge skal blive hjemme på deres respektive bopæle til søndag, hvor de kommer tilbage til Vivild
De 182 unge på Vivild Gymnastik- og Idrætsefterskole er blevet sendt hjem. Årsag: Tirsdag konstaterede lægerne i byens lægehus, at 3 elever var ramt af fnat, og dagen efter kom 5 andre og fortalte, at de kløede mere end godt var.
"De lokale læger anbefalede os at sende samtlige elever hjem i nogle dage, så de kunne komme i behandling," fortæller viceskoleforstander Helle Bak Holvad.
""Vi var efterfølgende i dialog med både læger, Efterskoleforening og Ministerium for at få klarlagt, om det var okay sådan lige at sende alle unge hjem, og meldingen var, at der ikke var noget i vejen for i dette særlige tilfælde."
Eleverne skal blive hjemme indtil på søndag, hvor de igen kommer tilbage på skolen.
"Både elever, lærere og andet personale skal i behandling," fortæller Helle Bak Holvad.
Bekæmpelsen af fnatmider foretages ved at behandle huden med specialpræparater, som købes på apoteket.
Eleverne får kun lov til at opholde sig fra søndag til fredag på skolen, før de igen skal hjem og gennemgå en ny behandling.
"Herefter håber vi på, at alle fnatmider er udryddede for denne gang," siger viceskoleforstanderen, som roser elevernes forældre for at være meget forstående og hjælpsomme i den akutte situation, der pludselig opstod, og det samme med de unge mennesker.