Fortsæt til indhold

Fixerummets succes er ikke let at måle

For en del misbrugere betyder fixerummet, at der er en kontakt til systemet, hvilket kan ende i en afvænning

Samfund
Jannik Schiermer Poulsen

Det har nu været åbent i et års tid, byens mest omdiskuterede rum. Fixerummet ved Kirkens Korshærs varmestue.
Dér, hvor misbrugere kan fixe i sterile omgivelser, og hvor sundhedsfagligt personale er til stede under indtagelsen.
Fixerummet er en succes, hvis man spørger Anders Stagis, der er leder af ‘Døgnvarmestuen'.
“Nu har vi et år på bagen, og vi har en god kontakt til brugerne. Området er svært at måle på, for det er jo ikke behandling, det her. Men det er skridtet før. Vi arbejder på, at de skal nærme sig en motivation for at stoppe,” fortæller Anders Stagis.

Klinisk og populært

Faktisk ligner lokalerne en mellemting mellem en lægepraksis og en slags skadestue.
Rummet og venteværelset er badet i skarpt lys fra lysstofrør, der oplyser et par store lokaler med praktiske gulve og møbler, man kun vil finde indenfor det offentlige.
Selve fixerummet har et klinisk udtryk med skillevægge, håndsprit og den kulørte kanylespand.
Rammerne er så langt fra hedonistiske opiumshuler, som man overhovedet kan komme, og lokalets formål ligger også fjernt fra den afvænning, der uundgåeligt trænger sig på i bevidstheden.
Men fixerummet har 184 registrerede brugere, men det er langt fra alle af dem, der er daglige brugere.
For tiden er der i omegnen af 30-35 daglige brugere, men antallet er meget svingende.
“Politiet lavede en indsats mod grønlænderne og østeuropæerne ved Klostertorv, og så forsvandt pusherne som nogle af de første. Med sig tog de misbrugerne, men de er så småt ved at vende tilbage,” siger Anders Stagis.
Han fortæller, at fordelene ved fixerummet er mange, såsom færre kanyler i området, mindre stressede misbrugere og færre dødsfald.
“Og så får vi mulighed for at holde kontakt med dem og sørge for, at de kommer i sundhedsrummet. Der opdages mange ting i sundhedsrummet, som ellers ville være gået ubehandlede hen. Misbrugerne går jo ikke til læge, når de oplever gener,” forklarer Anders Stagis.
Under Lokalavisens besøg kommer en mand ned til sundhedsrummet, hvor han stille og roligt får sat sin negl på igen og bundet hånden ind.

Sundhedsrummet er desværre under renovation for tiden. Her opdages og behandles mange skavanker, der ellers ville være gået ubehandlede hen.

Fixerummet fortsætter

Fixerummet fik forlænget sin periode, da budgetforliget blev forhandlet hjem i byrådet - til stor lettelse for brugere og personale.
Pengene i budgettet går til den daglige drift.