Amfiscenen bliver nyt musikcentrum i festugen
Tre lokale festivaler skal stå for dele af musikprogrammet til udendørsscenen
Amfiscenen bliver et musikalsk knudepunkt under festugen.
Ligesom i Univers-dagene, da det hvide telt på bispetorvet var midtpunkt for live musik, bliver der gratis adgang til alle koncerter på udendørsscenen mellem Musikhuset og Aros.
“Amfiscenen bliver en central, gratis musikscene under festugen,” forklarer Mikkel Møl Dalsgaard, der er en af festugens producenter.
Til forskel fra programmet på Univers, der i en årrække frem til 2006 bød på musik, er det ikke festugen, der booker navnene, men derimod tre lokale festivaler.
“En af tankerne med at præsentere musik på scenen er at sætte fokus på byens mange festivaler,” fortæller Mikkel Møl Dalsgaard.
Festivaler får plads
Derfor får Danmarks Grimmeste Festival, Pop Revo og Flux Festival hver en dag til den såkaldte Underland festival, hvor de står for indholdet.
“Det betyder, at man kan høre musik, som ellers ikke tidligere har været en del af festuge-programmet. Vi synes, at de her festivaler fortjener opmærksomhed, fordi de besidder så meget kvalitet og talent. Det vil vi gerne hjælpe med at få ud til et større publikum,” siger Mikkel Møl Dalsgaard og tilføjer:
“Det er undergrundsmusik. Alternativt og eksperimenterende. Bands der ikke ender med at blive TV-2. Der er en stærk strømning af den type bands i byen lige nu. Både lokale navne, og dygtige bookere, som får dem hertil.”
Foruden Underland byder Amfiscenen også på koncerter med bl.a. Det Jyske Musikkonservatorium.