Fortsæt til indhold

Her er danmarksmestrene i 'Tysk'

Seks lokale gymnasieelever er mere end almindeligt gode til tysk

Samfund
Kim S. Andersen

Seks tysk-elever fra Risskov Gymnasium drog forleden til Gammel Hellerup for at deltage i finalerne i DM i tysk, som de for en måned siden kvalificerede sig til sammen med fem andre gymnasier i Danmark. Og de lokale gymnasieelever gik hele vejen og vandt.
DM i sprog er en national konkurrence, som er blevet til i samarbejde mellem Goetheinstitut Danmark, Spansklærerforeningen og Institut Français. Konkurrencen omfatter sprogene tysk, spansk og fransk. I tyskdelen deltog 914 elever.
De seks vinder-elever var Martin Ørum Sørensen, Frederikke Reimer, Kasper Hemdorff, Morten Harvej Kragelund, Norah Louise Søndergaard Graham og Simone Grønkjær Breer.
I finalen mødte de Rødkilde Gymnasium, og selvom Risskov-eleverne i semifinalen følte sig hårdt pressede af de skarpe elever fra Rødkilde, der var hurtige i vendingen, formåede Risskov-eleverne at tage sejren i finalen, hvor de fik mulighed for at demonstrere deres brede viden inden for tyske personligheder, tysk musik, tyske film og ikke mindst spørgsmål om landets historie, geografi og kultur.
Tysk-eleverne fra Risskov vandt iPads og et gavekort.