Forvaltning skjulte klager over rengøring
Tue Tortzen overvejer at gå til Tilsynsrådet efter positiv rapport om privatiseret rengøring -
Der er generel tilfredshed med rengøringsniveauet på Hillerød Kommunes forskellige institutioner.
Sådan lød budskabet fra forvaltningen, da politikerne i Økonomiudvalget 20. august fik en orientering om opfattelsen af rengøringsstandarden med udgangspunkt i en kvalitetsundersøgelse, der var afsluttet i april 2014.
Men tilfredsheden var kun en del af sandheden. For i forvaltningen havde man kendskab til flere klager over virksomheden Forenede Service, der står for rengøringen på 48 af kommunens institutioner.
Det mener i hvert fald Fælleslistens Tue Tortzen, der som den eneste tog forbehold for orienteringen i august.
"Jeg hører nogle andre ting, når jeg færdes ude på arbejdspladserne", siger Tue Tortzen, der ud over at være byrådsmedlem er formand for lokalafdelingen af fagforbundet 3F og arg modstander af den delvise privatisering af rengøringsområdet, der blev sat i gang i 2013.
"Derfor valgte jeg at tage forbehold for orienteringen. Og det viste sig at være rigtigt, for på seneste møde fik vi en mundtlig orientering om 25 klager over forenede rengøring. I hvert fald en del af de klager har ligget i forvaltningen, mens man gav en orienteringen til Økonomiudvalget om, at der var fuld tilfredshed".
Overvejer Tilsynsråd
Klagerne - der kan ses i udpluk her på siden - er både over arbejdsvilkår, manglende rengøring og forkerte opkrævninger.
Tue Tortzen er utilfreds over, at orienteringen i august efter hans opfattelse var mangelfuld.
"Uanset at nogle byrådspolitikere har et ønske om, at den private rengøring skal fremstå som en succes, har vi krav på at få sandheden at vide," siger Tue Tortzen.
"Jeg vil undersøge, om der er grundlag for at gå til Tilsynsrådet. Jeg er rystet over, at vi ikke kan stole på det, vi får at vide i Økonomiudvalget."
Tue Tortzen mener desuden, at Forenede Service bør smides ud.
"Vi kan ikke samarbejde med et firma, der tilsyneladende truer medarbejderne og snyder på vægten."
Afdelingschef vil ikke udtale sig
Afdelingschef i Hillerød Kommune Ejendomme, som rengøringsområdet hører under, ønsker ikke at udtale sig om klagesagen.
"Vi har et møde med Forenede Service om to-tre uger, hvor de skal kommentere på klagerne, og indtil de har udtalt sig, ønsker jeg ikke at sige noget", siger Lone Byskov.
Hun henviser til borgmester Dorte Meldgaard, der i første omgang har henvist til netop Lone Byskov for kommentarer.
Heller ikke Tue Tortzens formodning om, at forvaltningen i første omgang undlod at orientere om klagesager, som de kendte til, ønsker Lone Byskov at forholde sig til.