Udvidet sortiment hos Holte Vinlager i Roskilde
Holte Vinlager i Roskilde har udvidet sortimentet i 2014 - det giver mulighed for endnu flere variationer når julekurvene sammensættes.
Jul I øjeblikket har man hos Holte Vinlager i Roskilde travlt med pakke julekurve til kunderne. Og i år er der særlig meget at vælge mellem, idet man har udvidet sortimentet betydeligt i årets løb.
- Vi har især udvidet med specialiteter, øl og spiritus. Nu har vi fx. 50 forskellige gin og 70 forskellige rom at byde på, fortæller indehaver af Holte Vinlager i Roskilde, Rasmus Martlev.
Holte Vinlager har i deres julekatalog sammensat en række forskellige forslag til julekurve, men Rasmus Martlev understreger at man naturligvis også selv er velkommen til at afgøre hvad kurven skal indeholde.
Også øl på hylderne
Sortimentet er som nævnt i år også udvidet med flere ølvarianter. Her kan fx. 'Den spanske øl' nævnes.
- Det er en sjov lille gimmick som Holte Vinlager får lavet af bryggeriet Hornbeer i Kirke Hyllinge. Det er også herfra, at vi får årets juleøl leveret. Her er der tale om en porter med portvin, fortæller han.
Trenden
Om trenden inden for vin fortæller Rasmus Martlev:
- Der sælges fortsat meget italiensk vin i Danmark, men i 2014 har vi mærket en stigende interesse for de klassiske franske vine som Bordeaux, Rhone og Bourgogne. Den interesse tror jeg fortsætter med ind i 2015, og derfor vil vi holde særligt øje med de franske vine i den kommende tid.
Men, også på de spanske vine har vi oplevet en fremgang i år, godt hjulpet af at den spanske økonomi har været udfordret de senere år. Det har nemlig betydet at markedet er blevet præsenteret for mange gode spanske vine til yderst fornuftige priser, og det har kunderne fået øjnene op for.
Rasmus Martlev understreger, at spansk vin er meget andet end Rioja.
- Der er masser af spanske vine med både power og elegance. Vi har lige nu fx. en Priorat fra 2007, fra huset Ardiles på hylderne til en meget fin pris, fortæller han.
Julevinen
Dette års julevin hos Holte Vinlager bliver en fransk rødvin - en Cote Du Rhone - Grenache Noir 2013 Grande Reserve. Vinen er ifølge Rasmus Martlev fyldig og karakterfuld, med en lang blød eftersmag der minder mest om en Gigondas, bare til den halve pris.