Elsker kager og gode historier
Der bliver dækket op til både det store, sønderjyske kagebord såvel som for en kendt foredragsholder, når der er efterårsmøde i Kirkecentret ved Skanderup Kirke. Det sker, når TV-værten og sønderjyden Søren Ryge kigger forbi 9. november. Dagen starter med gudstjeneste i Skanderup Kirke klokken 14 ved Jørgen H. Lorenzen. Efterfølgende er der det helt store sønderjyske kaffebord og foredrag i Kirkecenteret med Søren Ryge, der sidste år modtog Modersmålsprisen.
Søren Ryge fortæller om ”Livet i grænselandet”, hvor han er vokset op med grænselandets historie og udfordringer. Med i vuggegaven fik Søren Ryge også en livslang afhængighed af kage.
“Som alle andre, både børn og voksne, fik jeg kage om eftermiddagen hver eneste dag. Det var næsten altid hjemmebag – et bredt udvalg af de kager, som enhver husmor bagte. Sønderjyderne bagte nok lidt flere end andre,” husker Søren Ryge, der også elsker gode historier.