Fortsæt til indhold

Vi går fra Titanic til fremtiden på S-banen

Den milliarddyre udskiftning af S-togsnettets signalanlæg vil gøre det meget mere attraktivt at køre med S-tog, mener transportminister Magnus Heunicke (S), der fredag var på Klampenborg Station for at besigtige arbejdet med det nye anlæg

Samfund
Steen Trolle

Pressefotograferne er i fuld gang med at tage billeder, da et S-tog fuld af graffiti kører forbi på et spor ved siden af.
Kort efter kommer et arbejdstog tøffende – også smurt ind i kulørte tags og graffiti.
Det sker lige foran Banedanmarks administrerende direktør Jesper Hansen og transportminister Magnus Heunicke (S), som står og taler sammen, mens de kigger ud over sporene.
Vi er på Klampenborg Station fredag eftermiddag, og selv om ministeren kommenterer S-toget med et muntert-ærgerligt ”Neeeeej, ikke et graffiti-tog”, så kan kan den hidsige graffiti ikke ødelægge humøret hos de danske jernbanernes allerøverste ledelse.
For det er en af de rigtig gode dage på S-banen. Vi har netop, med Magnus Heunicke i første række, overværet, hvordan en stor grå hytte er blevet bakset på plads af en kran et par hundrede meter syd for stationen, og hytten er en del af det nye signalanlæg, som netop nu er ved at blive installeret på S-banen. Et anlæg, der koster 4,5 milliarder kroner, og som erstatter et gammelt mekanisk anlæg, der har ligget på S-banen i 50-60 år og har rødder tilbage i 1912.
”Det var det år, hvor Titanic sank,” som transportminister Magnus Heunicke minder de tilstedeværende pressefolk om.

19 milliarder kroner

Udskiftningen er startet på Nordbanen mellem Jægersborg og Hillerød. Nu kommer den snart til Jægersborg-Svanemøllen og Svanemøllen-Klampenborg, og derefter går det slag i slag, inden det nye anlæg, som Siemens leverer, er helt på plads i 2018. Sideløbende begynder en udskiftning på fjerntogsnettet, som afsluttes i 2021. Dermed kommer den samlede udgift til signalanlæg, som blev besluttet i 2009, op i svimlende 19 milliarder kroner.
”Det danske jernbanesystem har ikke været præget af overinvesteringer. Men det laves der om på nu. Sammen med investeringerne i timeplanen og elektrificeringer af resten af jernbanenettet går vi fra at have fortidens jernbane til fremtidens jernbane,” siger Magnus Heunicke entusiastisk.

Programdirektør Morten Søndergaard (th.) fra Banedanmark viser transportminister Magnus Heunicke rundt i sikringshytten, som skal være med til at styre det nye signalanlæg.

Færre forsinkelser

Udskiftningen af signalanlægget er årsag til de togaflysninger, som rammer passagerne på Nordbanen i øjeblikket. Oprindeligt var der lagt op til fire weekender uden S-tog mellem Jægersborg og Hillerød, mens anlægget testes, men det har vist sig at være for optimistisk. Derfor bliver der yderligere tre weekender uden S-tog i november.
Surt for passagererne, men de må så glæde sig til, at S-togene kommer til at køre langt mere præcist, når det nye signalanlæg er på plads.
”Det vil kunne eliminere 50 procent af signalfejlene, så der kommer færre forsinkelser. Det giver også en mulighed for at køre hurtigere og presse flere S-tog igennem røret mellem Vesterport og Hovedbanegården, så det bliver langt mere attraktivt at køre med S-tog,” mener Magnus Heunicke.
Lige nu er der dog ikke brug for flere S-tog. Men hvis togene bliver mere pålidelige, så vil flere vælge dem, spår ministeren.
”Og så vil vi kunne øge antallet af tog i røret fra 30 til 36 i timen, når det nye signalsystem er på plads. Vi går fra godt til fremragende,” som Banedanmarks administrerende direktør Jesper Hansen siger.

Banedanmarks adm. direktør Jesper Hansen og transportminister Magnus Heunicke i samtale på Klampenborg Station.
Foto: Steen Trolle