Borgmester hædrer innovative gymnasieelever
Morten Slotved var med i dommerpanelet, da Rungsted Gymnasium holdt en stor intern innovationsfestival
Rungsted Gymnasium har som noget nyt netop holdt sin egen innovationsfestival, hvor opgaverne blev stillet af organisationerne IBIS og DIH og Hørsholms borgmester Morten Slotved og årets kvindelige iværksætter i 2012 Camilla Ley Valentin var blandt dommerne.
Festivalen løb over tre dage og involverede ca. 200 elever og 15 lærere, og formålet var, at eleverne skulle kunne se deres fag anvendt i samspil og som baggrund for at løse en konkret opgave på en ny og innovativ måde.
Fokus på klimatrussel
IBIS's opgave til eleverne lød, at de ud fra at Ecuadors biodiversitet er truet, skulle lave en engagerende kampagne, der kan oplyse og støtte kampen for et bedre Equador - en opgave, der både involverede fagene biologi, spansk, historie og innovation.
Vinderen blev en kampagne, der primært skal løbe over de sociale medier og vil sætte fokus på problemet ved at få kendte mennesker til at spise en chili for Eduardo.
Andenpladsen gik til en event, hvor man på Rådhuspladsen kan træde ind i et virtuelt rum med billeder og lyd, hvor man først er i Ecuadors nationalpark, før biodiversiteten bliver truet, hvorefter rummet ændrer sig til, hvordan der ser ud nu, og hvordan det vil ende med at se ud, hvis man intet gør.
Skulle skabe interesse
Den anden opgavestiller, DIH, bad eleverne om at producere et spændende undervisningsmateriale, der kan skabe interesse hos elever for klimaforandringers udfordringer i naturvidenskabeligt perspektiv.
Opgaven involverede både biologi, kemi, bioteknologi, matematik, innovation og Naturvidenskabeligt Grundforløb, og vinderen blev et forslag til et forsøg, der kan visualisere, hvordan brakvand og drikkevand blandes, når der sker oversvømmelser.
Derudover kom der et forslag om et klima-løb, hvor eleverne skal løse opgaver på poster samt en tema-uge om klima og et terningspil.
"Generelt var eleverne meget glade for ugen, og de to organisationer, der havde stillet opgaverne, meldte bagefter tilbage, at de var meget begejstrede for de forslag, som eleverne var kommet med," slutter Helle Kjørnæs fra Rungsted Gymnasium.