Fortsæt til indhold

Københavnsk Smukfest gav et underskud på 1,6 milioner

Smukfests debut i København blev ikke en økonomisk succes

Samfund
Arkiv

Et underskud på 1,6 milioner kroner. Det er resultatet af Smukfests store københavnske satsning i sommer, Smukfest Copenhagen, skriver Metroxpress fredag 21. november.
Festivalledelsen har til Københavns Kommune sendt et notat, hvor de fremviser underskuddet samt beder kommunen om hjælp til næste års festval, hvis den skal kunne blive en realitet.
“Når man laver et helt nyt event, går der typisk et par år, før det løber rundt. Derfor endte det med et underskud. Selve stedet er et forholdsvis dyrt sted at lave arrangementer, da der skal bruges penge på kloakering, strøm og vand,” siger Claus Visbye, formand for Smukfest, til Metroxpress.
Smukfest beder i notatet Københavns Kommune om 300.000 kroner til at anlægge el, vand og kloakker på pladsen, 500.000 kroner i underskudsgaranti samt at musikken må spille til klokken to om natten.
Der var ellers lagt op til en kæmpe fest på Amager i sommer, hvor det var meningen, at den smukke stemning fra Dyrehaven i Skanderborg skulle videreføres til København.
Store navne som Nephew og Pet Shop Boys stod på plakaten, men salget gik åbenbart ikke som forventet.