Fortsæt til indhold

Vi skal stå sammen om at give flygtningene en god start

Byrådet opfordrer borgere til at tage godt imod Hillerøds nye borgere

Samfund
Mette Dolmer Thygesen

Nye flygtninge skal bydes velkommen i Hillerød Kommune på en god måde.

Sådan lyder meldingen fra Hillerøds byråd, som på deres møde i sidste uge var enige om, at der nu skal sættes et arbejde i værk for at sikre, at de nye flygtninge får en god start på deres liv i Hillerød.

”Vi vil gerne inddrage borgerne, så de flygtninge, der kommer hertil, får en god oplevelse, også i nærområdet. Vi er alle interesserede i, at integrationen bliver god. Vi er åbne over for alle ideer til, hvordan vi kan modtage flygtningene bedst muligt, og vi vil gerne indgå i at samarbejde med dem, der kunne tænke sig at bruge kræfter på det,” siger borgmester Dorte Meldgaard fra de Konservative.

Ifølge en pressemeddelelse, som kommunen sendte ud dagen efter mødet, står verden over for de største flygtningestrømme siden 2. Verdenskrig, og 50 millioner mennesker anslås at være på flugt på verdensplan. Det har betydet, at Hillerød Kommune i 2014 modtager 62 flygtninge mod de forventede 28.

Kommunen har ikke boliger nok til at huse dem, så hotelregninger giver indtil videre ekstraudgifter på omkring tre millioner kroner på årets budget.

Politikerne diskuterede onsdag på et lukket møde, hvordan man kan tilbyde flygtningene en bedre bolig, som giver større mulighed for at de integreres i kommunens liv, men det foregik på en dagsorden, som er lukket for offentligheden.

Kommunikation skal skabe tryghed

Til gengæld er det fuldt offentligt, at politikerne vil nedsætte en særlig arbejdsgruppe, som skal arbejde med en kommunikationsindsats. Kommunikationen skal skabe tryghed ved at informere naboer, lokalsamfund og kommunens borgere i almindelighed om flygtningesituationen. Desuden vil politikerne gerne have både frivillige, foreninger og lokalsamfund på banen, så de kan bidrage til en god modtagelse og integration af flygtningene og et godt naboskab.

"Vi er i gang med at håndtere det helt basale - at de får et sted at bo. Men vi vil samtidig gerne sørge for, at de nye hillerødborgere får en god start, hvor både borgere, organisationer og foreninger er med, og hvor vi står sammen om det. Vi tager imod mennesker, som er nødt til at flygte fra, hvor de bor, og så vi skal sørge for, de får en god tilværelse hos os og hurtigt bliver en del af det danske samfund," siger Klaus Markussen fra Venstre.

Politikerne vil også på et senere tidspunkt indkalde til et borgermøde, hvor flygtningene og borgerne i Hillerød kan møde hinanden.

"Men jeg vil godt opfordre alle, der har en idé eller har lyst til at bidrage med hjælp, til allerede nu at kontakte kommunen eller en af os politikere, så vi kan få samlet mange gode ideer. Det kan være alt fra sportsforeninger til private, der gerne vil byde på middag eller give en hjælpende hånd ved indflytning. Alle ideer er velkomne,” udtaler Kirsten Jensen fra Socialdemokraterne i pressemeddelelsen.

De 62 flygtninge, Hillerød modtager i 2014, kommer hovedsagligt fra Syrien, men der er også flygtninge fra Afghanistan, Tjetjenien og Somalia.