Skrøbeligt show forener alverdens kunstnere live på nettet
Aarhus Festuge eksperimenterer med en netværkskoncert på Aros i aften
Der findes faktisk ikke noget navn for det, der skal foregå på Aros i aften.
Så nyt er det.
Musikere, dansere, sangere og en digt-oplæser forenes i et fælles show. Det i sig selv er ikke udsædvanligt, men kunstnerne sidder i henholdsvis New York, Montreal, Melbourne, London og Aarhus.
Via internettet spiller de sammen.
Et show, der teknisk muliggøres af forskere på Aalborg Universitet ført an af lektor Jan Østergaard fra Institut for Elektroniske Systemer.
"Det er den ultimative test, at vi nu rent faktisk opfører et show. Det er rigtig stort, for vi får en masse svar," siger Jan Østergaard, der i går havde ni laptops i gang på Aros og hul igennem til Australien og England.
Han er overbevist om, at teknikken vil fungere.
"Jeg er fortrøstningsfuld. Det skal nok virke," siger forskeren, der har lavet noget tilsvarende i 2010, hvor to hold musikere spillede sammen på to forskellige adresser i København.
"Det er første gang, at kunstnerne sidder på hver deres side af jorden. Og vi arbejder både med lyd og billede, fordi forestillingen – eller hvad vi nu skal kalde den – både indeholder dans, musik og billeder," siger han og understreger, at det hele foregår på det netværk, vi alle bruger hjemme i dagligstuen.
Klokken vil være 18 på Aros, 24 i Melbourne, 17 i London og 12 i New York, når dansere, sangere, musikere og en enkelt digt-oplæser går på den virtuelle scene.
Jan Østergaard vil sidde klar til at lappe ”huller” i systemet.
"Vi har arbejdet på den her form for kodning i flere år. Der er meget strenge realtidskrav, når musikerne hele tiden skal kunne reagere på det, de hører. Vi sidder klar under koncerten og kan korrigere for eventuelle udfald," siger han.
En god test-mulighed
Forskeren ser musikere som en rigtig god test-mulighed.
"De er dygtige, men de er også krævende. Det er en god måde at få afprøvet systemet på. F.eks. kan man forestille sig i fremtiden at bruge det til ikke kun koncertoplevelser, men også undervisning over nettet," forklarer Jan Østergaard.
For festugen handler det om at vise, hvad der er muligt.
"Det er et testprojekt. Vi er der ikke endnu. Men godt på vej. Vi vil gerne vise, hvad status er nu, og hvad potentialet er," siger Mikkel Møl Dalsgaard, der er producent fra Aarhus Festuge.
Navnet på koncerten er Death Lines, et såkaldt Memento Mori-værk, der har til formål at minde folk om deres egen dødelighed.
"Ligesom livet kan forbindelserne på et splitsekund blive afbrudt og det hele falde fra hinanden. Man skal huske, at man skal dø. Så lever man stærkere," siger Mikkel Møl Dalsgaard og tilføjer:
"Mange ting bliver nemmere, hvis man udnytter nettets muligheder. Kunstnere kan øve sammen over nettet, og man kan nedbringe mængden af flytransport. Vi kan få kunstnere til Aarhus, som ellers ikke havde mulighed for at komme til byen."