Fortsæt til indhold

Julehuse skal skabe stemning i Hammel

Samfund
Kian Johansen

Duften af honning og friskvredne klejner kommer til at fylde gadebilledet og duftesansen her op til jul i Hammel.
I weekenden kommer der en del aktivitet i de julehuse som Hammel Handel har stillet op, fortæller Ketty Skou fra tøjbutikken af samme navn.
Hun holder styr på den gratis booking af træhusene.
Du kan blandt andet købe specialiteter fra Hammel Slagteren, nyde klejner og varm chokolade fra KonditorBageren, mens biavler Keld Erik Jørgensen har sin honning med.
Der er også trælysestager fa Trane Design, og andre udstillere med hjemmelavede julegaveideer. Der er lækkerier og gaveideer fra Mit Hjem og både grønt og juletræer fra Østervang Gårdbutik, mens Spisekrogen lokker med delikatesser om søndagen.
På torvet ved Din Tøjmand kan der købes juletræer og økologiske grøntsager i løbet af lørdagen.

Stort Luciaoptog

Lørdag 13. december er der Luciaoptog i gennem Hammel fra klokken 10.30 Alle der har hvidt tøj på og som kan synge sangen, er velkommen, fortæller Lise Reese fra Brilleriet Nyt Syn, der er tovholder for dette julearrangement i Hammel Handel.
Bagefter er der VM i guirlande. Målet er at komme over 3.154 meter, som er rekorden i dag. Guirlanden hænges op i Tema Centret. Billedeskolen stiller med assistenter.

Lækker julefrokost

Om søndagen er der disket op med Danmarks lækreste julefrokost og det er gratis.
Her er alt godt fra hjertet fra 11.00-14.00 i byens butikker. Konceptet er, at du kan hente for eksempel silden i en forretning, mens flæskestegen venter i en anden af Hammel Handels medlemsbutikker.
Der er også en bamsekonkurrence, hvor du skal tælle hvor mange julebamser der er i Hammel. Hos Børnetøjsforretningen Youngsters bliver præmier trukket ud mellem 12 .00 og 13.00. Der er også julelinedance forskellige steder i byen.

Julemanden ses

Alle dage op til jul kan du møde julemanden og hans hjælpere i Hammel by.
Han vil gå rundt i gaderne, hans hule finder du i Tema Centret, hvor børnene altid kan tegne en tegning.
På udvalgte dage kan du ride med ponyer. Det er Midtjysk Rideklub, der holder hestene ved siden af Fotorama.