Fortsæt til indhold

Unge golfere fra Norddjurs med til landsmesterskabet

Til landsmesterskab for andet år i træk

Samfund
Anette Bonde

Norddjurs Golfklubs U16C hold vandt i september for andet år i træk det Jysk-fynske mesterskab. Det betød, at de unge golfere i golfklubben lige som sidste år kvalificerede sig til Landsfinalen. Sidste år vandt de, men i år måtte de se sig slået af Skovbo golfklub.
Sejren i det Jysk-fynske mesterskab var overbevisende, idet det blev en sejr på 6-0 over Varde Golfklub. Finalepladsen kom dog først i hus efter en spændende semifinale mod Lemvig.
Finalen mod Skovbo Golfklub blev først afgjort på allersidste hul. Bolden tog hulkanten men faldt lige nøjagtigt ikke i hul, og dermed endte matchen uafgjort 3-3, og Skovbo vandt på en bedre hulscore. Norddjurs forsvarende landsmestre måtte derned aflevere pokalen til Sjællænderne.
Holdet består af Rasmus Christensen, Christian Post og Sofus Kjemsø Jensen. Holdleder Peter Mosdal Jensen.
Det er aldrig før sket at klubbens juniorhold er kommet i landsfinalen to sæsoner i træk.