Rundhøjskolen har samlet affald i massevis
To gange om året holder Rundhøjskolen ’store affaldsdag’
Omkring 20 mennesker havde taget det varme tøj på og trodset den bidende decemberkulde for at samle affald ind på Rundhøjskolen. Det er skolens bestyrelse, der står bag arrangementet, som bliver holdt to gange om året.
“Rundhøjskolen har altid været begunstiget af engagerede forældre, elever og medarbejdere, der gerne vil gøre noget ekstra for skolen og området. Derfor samler vi en eller to gange om året dem, der kan og vil hjælpe med at holde skolen ren og pæn. Vi kom helt ud i krogene på skolens arealer, og vi fik også lige taget det værste på nogle enkelte områder uden for skolen,” siger Peter Sporleder, medlem af skolebestyrelsen, i en mail til Lokalavisen.
Et par medarbejdere fra Johnson Controls var mødt op for at hjælpe - heriblandt Anne Pouplier, der har børn på Rundhøjskolen.
“Johnson Controls har et program, der hedder Blue Sky Involve, som opfordrer medarbejderne til sammen med nonprofit-organisationer eller skoler at yde en ulønnet indsats for at forbedre miljøet eller støtte et socialt formål. Vi er derfor et par kolleger, der har søgt og fået økonomisk støtte med hjemmefra og selv lægger nogle frivillige kræfter i tiltaget,” siger hun.