Fortsæt til indhold

Gymnasieelever fra Allerød vandt DM i spansk

Frederik Routhe Bagger og Chiara Isabella Di Rubbo vandt spansk på gymnasie-niveau ved DM i sprog

Samfund
Steen Tue Bjerborg

Frederik Routhe Bagger og Chiara Isabella Di Rubbo fra 3.c på Allerød Gymnasium er i en klasse for sig, når det gælder om at tale og forstå spansk.
Det står fast, efter at de to Allerød-elver ved DM i sprog, der blev holdt på Gammel Hellerup Gymnasium fredag d. 28. november, strøg helt til tops og vandt DM i spansk på gymnasie-niveau.
5 ud af 19 deltagende gymnasier fra hele landet havde kvalificeret sig til semifinalerne. Det var efter en indledende, internetbaseret test, hvor hvert gymnasium stillede med et hold bestående af to deltagere og fem holdkammerater, der skulle fungere som heppere og jokere i konkurrencen.

Heppere med sig

Frederik og Chiara havde derfor følgeskab af hepperne og klassekammeraterne Morten, Sofie, Sophie, Simone og Ida, da de i semifinalen kæmpede mod spansk-elever fra Rødkilde, Gammel Hellerup, Egå og Vordingborg Gymnasium.
I semifinalen blev eleverne testet i ordforråd og grammatik i form af rebusser, memory-spil og sætningspuslespil. Og Allerød og Vordingborg gik med lige mange point videre til den afgørende finale.
I finalen blev eleverne udover grammatik og ordforråd testet i lytteøvelser og deres almene viden om den spansksprogede verden og kultur. Og selvom deltagerne fra Vordingborg var gode, endte deltagerne fra Allerød Gymnasium med at vinde stort.

Efter DM-sejren blev Chiara og Frederik interviewet til P1 Eftermiddag på DR Radio.

Interviewet til P1

Udover et kæmpe selvtillids-boost og titlen som danske mestrer i spansk kunne de glade gymnasie-elever fra Allerød gå hjem med hver deres iPad mini, som var 1. præmien i konkurrencen.
Og efterfølgende blev de også interviewet på P1 Eftermiddage - et interview, som man nu kan høre på P1 Eftermiddag: http://www.dr.dk/radio/ondemand/p1/p1-eftermiddag-45#!/

Frederik og Chiara med deres heppere og klassekammerater fra Allerød Gymnasium, som hjalp dem på vejen mod DM-titlen i spansk på gymnasie-niveau.