Historien om Anne Sofie sætter rekord
På mindre end et døgn er videoen, hvor Anne Sofie Olsen bliver overrasket med gaver, nået ud til 700.000 på Facebook
julefryd Ikke bare i Skanderborg men i hele landet er folk vilde med historien om Anne Sofie, der reddede julefreden for en midaldrende mand, som havde tabt 14.000 kroner på Statoiltanken i Højvangen.
Da Lokalavisen torsdag eftermiddag lagde videoklippet med vores besøg på Skanderborg Gymnasium, hvor vi sammen med Coolshop overraskede Anne Sofie, ud på Facebook, gik der ikke mange minutter, før videoen både blev set og delt igen og igen.
Mindre end et døgn senere var videoen nået ud til 698.720 på Facebook og historien lå fredag eftermiddag som nummer to på den danske iLIKE-liste, der er listen over det seneste døgns mest virale nyheder i det danske mediebillede.