Parkering skal koste penge ved naturlegeplads
Hvis man vil besøge naturlegepladsen Eghjorten i Hillerød til foråret, skal man huske at tage småmønter med til at betale for at parkere bilen.
Naturlegepladsen, som ligger på Jespervej nordøst for Hillerød, er nemlig et af de 19 strande og naturområder i landet, hvor Naturstyrelsen fra næste år vil indføre betalingsparkering.
Parkeringsafgifterne skal skaffe indtægter til at drive toiletter, vedligeholde borde og bænke - og fjerne affald.
"Vi vil gerne sikre ordentlige forhold for vores besøgende. Vi ved, at både danske og udenlandske gæster efterspørger gode faciliteter ved vores attraktive naturområder, især gratis toiletter. For at sikre det har vi valgt at kigge på nye indtægtsmuligheder", udtaler vicedirektør i Naturstyrelsen Peter Ilsøe i en pressemeddelelse.
Naturstyrelsen har i flere år haft betalingsparkering ved Jægersborg Dyrehave og Møns Klint, men nu skal det altså indføres på blandt andet Eghjorten, på Tisvildeleje Strand, Liseleje Strand, p-pladsen ved Hornbæk Havn.
Det er endnu ikke afgjort, hvor høj afgiften vil blive, oplyser Naturstyrelsen, som forventer, at de nye anlæg vil give en indtægt på cirka fem millioner kroner om året. Mdt