Fortsæt til indhold

Letbanen skal så småt på banen

Planlægningen af næste etape af letbanen varer flere år.

Samfund
Erling Baastrup

Den første etape af letbanen i Favrskov kommune forventes at gå fra Lisbjerg over E45 til Søften og Hinnerup.
Før man kan gå i gang, skal der laves en VVM – undersøgelse (Vurdering af Virkningen på Miljøet) til en pris på omkring syv millioner kroner. Favrskov skal dog dele udgifterne med regionen og Aarhus Kommune.
Inden da vil kommunen gerne have en debat i gang for at få flere gode idéer.

Deltag i debatten

Første del af processen er derfor en såkaldt foroffentlighedsfase. Den er udvalget for teknik og miljø ved at forberede. Det betyder, at der kommer et debatoplæg, som man kan debattere ud fra. Der skal derfor afholdes borgermøder.
I efteråret 2015 fremlægges sagen igen for Byrådet med henblik på stillingtagen til de idéer og forslag, der er indkommet fra offentligheden og myndigheder. I den forbindelse fastlægger Byrådet også, hvad der skal belyses i VVM-redegørelsen, herunder hvilken linjeføring, der skal undersøges i VVM-redegørelsen.

En mulighed omkring "Parker & Rejs" ved E45.

Kys og Kør

Med Hinnerup-etapen etableres to stærke trafikknudepunkter på letbanenettet omkring Aarhus. Dette sker dels ved Parker&Rejs-anlægget ved E45 i Søften, hvor der kan ske omstigning fra bil, bus, cykel til letbanen (der kommer også en kys og kør-plads!)og dels ved Hinnerup Station, hvor der tillige kan ske omstigning fra regionaltog til letbanen.

I Favrskov Kommune foreslås en enkeltsporet letbane med et forløb fra det planlagte Parker&Rejs-anlæg langs med Søftenvej/Aarhusvej og Ådalsvej til Hinnerup Station. Der foreslås standsningssteder i Søften Erhverv, Søften by, Damsbrovej, ved Rønvangen, Herredsvej og ved Hinnerup Station. En mulig linjeføring for hele strækningen ses på figuren. Nogle forslag til linjeføring ved E45 og i Hinnerup kan ses på web-udgaven af denne historie.

Et af mange bud i Hinnerup. Denne er klar til at blive videreført til Hadsten.